Reklama

​Francja: Marine Le Pen odrabia straty w sondażach

Marine Le Pen, kandydatka Zjednoczenia Narodowego na prezydenta Francji, wysforowała się w sondażach z powrotem na drugie miejsce. Między kandydatami prawicy - Le Pen, Erikiem Zemmourem i Valerie Pecresse - trwa zażarta walka o wejście do drugiej tury.

Liderem sondaży pozostaje obecnie urzędujący prezydent Emmanuel Macron. Najnowszy sondaż OpinionWay daje mu poparcie na poziomie 24 proc.

W ostatnich badaniach na drugim miejscu ponownie rozsiadła się Marine Le Pen - liderka Zjednoczenia Narodowego - z poparciem na poziomie 17 proc.

Tuż za plecami Le Pen plasują się inni kandydaci prawicy - kandydatka Republikanów Valerie Pecresse (16 proc.) i publicysta Eric Zemmour (14 proc.). Wcześniej oboje, na zmianę, wyprzedzali Le Pen w badaniach opinii.

Kandydatom z kolejnych miejsc, w tym lewicowemu Jean-Lucowi Melenchonowi (9 proc.), nie daje się większych szans na wejście do drugiej tury.

Reklama

"Dediabolizacja" Le Pen

Przypomnijmy, że w 2017 roku Marine Le Pen walczyła w drugiej turze o prezydenturę z Emmanuelem Macronem - przegrała jednak wyraźnie 66,1 proc. do 33,9 proc.

Od tamtej pory trwa proces określany w publicystyce jako "dediabolizjacja" Le Pen, czyli przesuwanie się kandydatki ze skrajnie prawicowych i eurosceptycznych pozycji w kierunku centrum po to, by nie zrażać wahających się wyborców.

Le Pen nadal krytykuje islam i Brukselę, chce zaostrzyć przepisy imigracyjne, sprzeciwia się globalizacji, jednak złagodziła swoje stanowisko w wielu aspektach np. już nie domaga się wyjścia Francji z Unii Europejskiej ani wycofania z waluty euro. Symbolicznym przypieczętowaniem tych korekt wizerunkowych było przechrzczenie partii jej ojca Jean-Marie Le Pena, czyli Frontu Narodowego na Zjednoczenie Narodowe.

Jak podaje "Le Monde", wysiłki Le Pen przynoszą skutek, bowiem mniej niż połowa Francuzów - 40 proc. - uważa ją za przedstawicielkę "nacjonalistycznej i ksenofobicznej skrajnej prawicy", a w przypadku choćby Zemmoura ten wskaźnik wynosi 64 proc.

Jednak gdyby Le Pen weszła do drugiej tury, faworytem ponownie będzie Emmanuel Macron. W ostatnim badaniu poparcie rozkłada się w proporcjach 56 do 44 proc. na korzyść obecnie urzędującej głowy państwa.

Pierwsza tura wyborów prezydenckich we Francji odbędzie się 10 kwietnia, natomiast druga - 24 kwietnia.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Francja | wybory

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy