Reklama

Andrzej Duda rozmawiał telefonicznie z Emmanuelem Macronem

W piątek wieczorem odbyła się rozmowa telefoniczna prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem elektem Francji Emmanuelem Macronem - poinformowała Kancelaria Prezydenta.

Prezydenci Polski i Francji umówili się wstępnie na pierwsze spotkanie na marginesie najbliższego szczytu NATO - podał szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. 

Szczerski poinformował też, że w trakcie piątkowej rozmowy telefonicznej, która trwała kilkanaście minut, "ustalono, że prezydent Macron podejmie się roli gospodarza szczytu Trójkąta Weimarskiego w pierwszym dogodnym terminie". 

O czym mówił Macron?

Emmanuel Macron w rozmowie z Andrzejem Dudą odniósł się do kwestii kampanii wyborczej - dodał Krzysztof Szczerski.

"Macron powiedział, że chciałby podjąć dyskusję na tematy dotyczące modelu rynku wewnętrznego i konkurencji na rynku wewnętrznym" - podkreślił Szczerski.

Reklama

Według szefa gabinetu prezydenta, Macron powiedział wyraźnie, że "chciałby to zrobić w sposób bardzo konstruktywny i wyważony".

"W przyszłości będzie dążenie, by unikać zadrażnień, by w sposób konstruktywny rozmawiać o przyszłości Europy, a także kwestiach, które w kampanii ostro wybrzmiały, a teraz mają być dyskutowane w sposób konstruktywny, spokojny, z dobrą wolą" - powiedział Szczerski.

W końcówce kampanii wyborczej Macron w wywiadzie dla dziennika "Voix du Nord" powiedział m.in., że jeśli zostanie prezydentem, opowie się za sankcjami UE wobec Polski, która "naruszyła wszystkie zasady Unii". Macron udzielił wywiadu po spotkaniu w Amiens ze strajkującymi pracownikami zakładów Whirlpool, które zostaną zamknięte ze względu na przeniesienie produkcji do Łodzi

Przejęcie władzy w niedzielę

Emmanuel Macron - centrysta i kandydat proeuropejski - wygrał w ubiegłą niedzielę drugą turę wyborów prezydenckich we Francji, pokonując kandydatkę skrajnej prawicy Marine Le Pen.

Przekazanie władzy przez ustępującego prezydenta, socjalistę Francois Hollande'a nastąpi w niedzielę, 14 maja. 

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Andrzej Duda | Emmanuel Macron

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy