Reklama

Wybory 2020. Wynik do końca będzie niepewny. Najnowsze sondaże

Według ostatniego sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej" przed drugą turą wyborów obaj kandydaci "idą łeb w łeb". Rafał Trzaskowski osiąga wynik 45,3 proc., a Andrzej Duda 44,4 proc., ale to różnica w granicach błędu statystycznego - informuje piątkowa "Rz". Z kolei w sondażu dla "Super Expressu" na prowadzenie wysunął się urzędujący prezydent.

Z sondażu przeprowadzonego 8 lipca dla "Rzeczpospolitej" wynika, że kandydat KO może liczyć na 45,3 proc. poparcia, a starający się o reelekcję prezydent na 44,4 proc. głosów (zsumowane odpowiedzi "tak" oraz "raczej tak").

Wyborcy niezdecydowani, na kogo oddać głos, to 10,3 proc. Według sondażu frekwencja wyniosłaby 67 proc.

"Nikt naprawdę nie jest pierwszy"

"W tym sondażu nikt tak naprawdę nie jest pierwszy" - analizuje Marcin Duma, szef IBRiS. "Żeby móc mówić o czyjejś prawdziwej przewadze, wynik musiałby być co najmniej 53:47" - wyjaśnia.

Reklama

Zdaniem Dumy, do ostatniego policzonego przez PKW głosu może nie być pewności co do wyniku wyborów. "Może być tak, że zadecyduje 400-200 tys. głosów i nasz sondaż to pokazuje" - podnosi Duma.

Wciąż wielu niezdecydowanych

Szef IBRiS podkreśla, że wysoka jest liczba wyborców niezdecydowanych - ponad 10 proc. "Porównując to badanie z sondażami sporządzanymi zaraz po pierwszej turze, widać, że wzrosła liczba niezdecydowanych" - mówi Duma.

Badanie zrealizowano 8 lipca na 1100-osobowej próbie respondentów.

Wyniki sondażu dla "Super Expressu"

W sondażu Instytutu Badań Pollster dla "Super Expressu" na prowadzeniu jest natomiast urzędujący prezydent Andrzej Duda, na którego głosować zamierza 50,72 proc. pytanych. Oddanie głosu na kandydata KO zadeklarowało 49,28 proc. respondentów.

"Wygra ten, kto bardziej przekona niezdecydowanych wyborców" - komentuje w rozmowie z dziennikiem politolog prof. Kazimierz Kik.

Według tego badania, niemal 4 proc. ankietowanych wciąż nie wie, kogo poprze w głosowaniu 12 lipca.

PAP/INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy