Reklama

Wybory 2020. RMF: Małgorzata Kidawa-Błońska zrezygnuje z kandydowania

Będzie zmiana kandydata Platformy Obywatelskiej w wyborach prezydenckich, to już przesądzone. Małgorzata Kidawa-Błońska zrezygnuje z ubiegania się o najwyższy urząd w państwie - dowiedzieli się dziennikarze RMF FM. Nowym kandydatem PO ma być prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

W piątek (15 maja) o godzinie 10 zbiera się zarząd Platformy Obywatelskiej, podczas którego ma zapaść formalna decyzja. Wówczas zostanie ogłoszony nowy kandydat PO w wyborach prezydenckich. 

Jak ustalili dziennikarze RMF FM, najprawdopodobniej będzie to obecny prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. On już zgodził ubiegać się o urząd prezydenta. Dziennikarze RMF FM potwierdzili tę informację w kilku źródłach. 

Drugim najczęściej wymienianym kandydatem jest Radosław Sikorski, czyli były szef dyplomacji. To między prezydentem Warszawy i byłym ministrem spraw zagranicznych będą wybierać władze Platformy. Jednak w kuluarach mówi się, że największe szanse ma właśnie Rafał Trzaskowski. Gdyby wystartował i wygrał, to konieczne byłoby rozpisanie nowych wyborów prezydenckich w Warszawie. PiS do czasu ponownego obsadzenia stanowiska prezydenta stolicy powołałby tam swojego komisarza.

Reklama

Oprócz Trzaskowskiego i Sikorskiego w tym wyścigu na dalszych miejscach wymienia się Bartosza Arłukowicza oraz marszałka Senatu - Tomasza Grodzkiego. Ten ostatni nie jest jednak zainteresowany, bo wie, jak dużego ataku polityczno-prokuratorskiego może się spodziewać. Niektórzy członkowie zarządu partii zastanawiają się też, czy nie wystawić szefa Platformy - Borysa Budki. 

Kierownictwo Platformy Obywatelskiej przekonuje obecną kandydatkę, żeby honorowo wycofała się ze startu w wyborach. 

Krzysztof Berenda

Więcej na RMF24.pl

RMF FM

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy