Reklama

Wybory 2020. Małgorzata Kidawa-Błońska: Polska nie ma prezydenta

- Polska nie ma prezydenta. Gdyby był, już dawno zabrałby głos ws. chaosu w kraju. Andrzejowi Dudzie pozostaje czekać na gotową do podpisu ustawę w sprawie głosowania w wyborach, a o jej treści dowie się ostatni - oświadczyła w poniedziałek wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska (KO).

"Polska nie ma prezydenta, gdyby był, już dawno zabrałby głos ws. chaosu w kraju. Ale do tego potrzebne są odwaga, niezależność i własne zdanie. Andrzejowi Dudzie pozostaje czekać na gotową do podpisu ustawę, a o jej treści dowie się ostatni" - napisała na Twitterze Kidawa-Błońska.

Dodatkowe posiedzenie Sejmu

Jak dowiedziała się nieoficjalnie Polska Agencja Prasowa, we wtorek, w dodatkowym dniu posiedzenia Sejmu, posłowie mają zająć się przygotowanym przez klub PiS projektem zmiany przepisów ws. głosowania w wyborach prezydenckich w 2020 r., który jeszcze w poniedziałek ma trafić do Sejmu.

Reklama

Prezydium Sejmu - wynika z informacji uzyskanych przez PAP - zbierze się w poniedziałek wieczorem.

Uchwała PKW

W niedzielę PKW podjęła uchwałę, w której stwierdziła, że w wyborach prezydenckich 10 maja brak było możliwości głosowania na kandydatów. W związku z tym, że jest to równoznaczne w skutkach z brakiem możliwości głosowania ze względu na brak kandydatów, marszałek Sejmu w terminie 14 dni od opublikowania uchwały PKW w Dzienniku Ustaw ma zarządzić nowe wybory; muszą się one odbyć w ciągu 60 dni od dnia ich zarządzenia.

W ubiegłą środę, we wspólnym oświadczeniu szefów PiS - Jarosława Kaczyńskiego i Porozumienia - Jarosława Gowina poinformowano, że te ugrupowania przygotowały rozwiązanie dotyczące tegorocznych wyborów prezydenckich. Zakłada ono, że zarządzone na 10 maja wybory się nie odbędą, a po przewidywanym stwierdzeniu przez Sąd Najwyższy nieważności wyborów, wobec ich nieodbycia, marszałek Sejmu ogłosi nowe wybory "w pierwszym możliwym terminie". Wybory mają odbyć się korespondencyjnie.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy