Szymon Hołownia. Kim jest kandydat na prezydenta?
"Nie wyobrażam sobie państwa, w którym ojciec Tadeusz Rydzyk udziela reprymendy głowie państwa" - mówił podczas debaty prezydenckiej 17 czerwca Szymon Hołownia.
Kandydaci na urząd prezydenta RP pytani byli m.in. o problem uchodźców w Polsce.
"Uchodźcy to jedno, a imigranci zarobkowi to inna kategoria. Prezydent Andrzej Duda nie umie tego rozróżnić. Polska polityka wobec uchodźców nie istnieje. Musimy odnowić pozycję Polski w UE" - mówił Hołownia.
Kolejne pytanie dotyczyło stosunku kandydatów o lekcjach religii w szkołach.
Według Hołowni powinna o tym decydować wspólnota szkolna. Podkreślił, że - jego zdaniem - Kościół powinno rozdzielić się od państwa.
"Nie wyobrażam sobie państwa, w którym o. (Tadeusz) Rydzyk udziela reprymendy głowie państwa" - powiedział Hołownia.
Zapis całej relacji z debaty prezydenckiej dostępny jest TUTAJ.
"Przyszedłem do polityki po to, by zmieniać Polskę. Prezydent musi patrzeć do przodu, musi mieć odwagę kreowania nowej rzeczywistości. Mój pomysł dla Polski wypracowałem wspólnie z ekspertami, a także słuchając ludzi i rozmawiając z nimi. Chcę Was przekonać do tego, abyśmy wspólnie go zrealizowali. Abyśmy zbudowali Polskę solidarną - demokratyczną - zieloną" - pisze kandydat.
Najważniejsze założenia programu wyborczego Hołowni to:
- stopniowe odejście od używania węgla w polityce energetycznej,
- wycofanie rozporządzenia o strefach wolnych od ideologii LGBT,
- poparcie dla programu 500+,
- zwiększenie nakładów na publiczną służbę zdrowia,
- zachowanie kompromisu aborcyjnego,
- przychylność ws. metody in vitro.
Szymon Hołownia urodził się 3 września 1976 roku w Białymstoku. Jest dziennikarzem, publicystą i osobowością telewizyjną.
Swój start w wyborach prezydenckich ogłosił oficjalnie 8 grudnia 2019 roku. Jego program skupiony jest na czterech filarach: bezpieczeństwie narodowym, ochronie środowiska, solidarności społecznej oraz samorządności i działalności obywatelskiej.
W wyborach prezydenckich, które odbędą się 28 czerwca, wystartuje 11 kandydatów: Robert Biedroń, Krzysztof Bosak, Andrzej Duda, Szymon Hołownia, Marek Jakubiak, Władysław Kosiniak-Kamysz, Mirosław Piotrowski, Paweł Tanajno, Rafał Trzaskowski, Waldemar Witkowski i Stanisław Żółtek.
Kampania wyborcza zakończy się 26 czerwca o godz. 24.00. Głosowanie będzie odbywać się 28 czerwca w godzinach od 7.00 do 21.00. Jeśli żaden z kandydatów w pierwszej turze wyborów nie uzyska więcej niż połowy ważnie oddanych głosów, wówczas - 12 lipca - odbędzie się druga tura wyborów.