Reklama

Rafał Trzaskowski nowym kandydatem na prezydenta? Nieoficjalne doniesienia

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski miałby zostać nowym kandydatem w wyborach prezydenckich 2020. O prawdopodobnej zmianie kandydata Platformy Obywatelskiej informuje RMF. Małgorzata Kidawa-Błońska zrezygnuje z wyścigu po najwyższy urząd w państwie, to już przesądzone - wynika z nieoficjalnych ustaleń.

Jeszcze w środę (13.05) Rafał Trzaskowski pytany o możliwość startu w wyborach prezydenckich odpowiadał: "zajmuję się Warszawą". Podkreślał, że w tej sprawie jasno wypowiedział się szef PO Borys Budka. "Kandydatką w wyborach jest Małgorzata Kidawa-Błońska" - mówił.

Jednak jak donoszą reporterzy RMF FM, sytuacja uległa zmianie. W piątek (15.05) o godzinie 10 zbiera się zarząd PO, który ma ogłosić nowego kandydata w wyborach prezydenckich 2020. "Najprawdopodobniej będzie to obecny prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. On już zgodził ubiegać się o urząd prezydenta" - dowiedzieli się nieoficjalnie reporterzy RMF FM. Więcej na ten temat czytaj tutaj 

Reklama

Kim jest Rafał Trzaskowski? 

Rafał Trzaskowski to polityk z wieloletnim stażem, a także politolog, doktor nauk humanistycznych, specjalista w zakresie spraw europejskich.

W latach 2009-2013 był posłem do Parlamentu Europejskiego VII kadencji. Potem pełnił funkcję ministra administracji i cyfryzacji (2013-2014). Następnie Trzaskowski przez rok był sekretarzem stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. W 2015 roku wszedł do Sejmu.

W wyborach samorządowych w 2018 roku Trzaskowski został kandydatem Platformy Obywatelskiej na prezydenta stolicy. Już w pierwszej turze pokonał kandydata PiS Patryka Jakiego, co było wówczas sporym zaskoczeniem. Urząd prezydenta Warszawy sprawuje obecnie drugi rok.

Od 2020 roku Rafał Trzaskowski jest także w ścisłym kierownictwie PO, jako jej wiceprzewodniczący. 

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama