Rafał Trzaskowski. Co warto wiedzieć o kandydacie KO w wyborach 2020?
"Nie będę prezydentem opozycji totalnej" - zapowiedział podczas debaty prezydenckiej 17 czerwca Rafał Trzaskowski. Kandydat KO podkreślił również, że nie ma jego zgody na łamanie konstytucji.
Kandydaci na prezydenta byli pytani m.in. o przyjęcie euro w Polsce.
"Traktat akcesyjny mówi, że musimy przyjąć euro, ale na szczęście nie mówi, kiedy. Rząd kompletnie nie panuje nad tym, co się dzieje. Dzisiaj trzeba skupiać się na inwestycjach - na tych tu i teraz, które przyniosą dziesiątki tysięcy miejsc prac" - powiedział Trzaskowski.
Swoje wystąpienie zakończył zapewnieniem, że jeśli wygra wybory, nie będzie prezydentem opozycji totalne.
"Nie będzie zgody na łamanie konstytucji" - dodał.
Zapis całej relacji z debaty prezydenckiej dostępny jest TUTAJ.
Trzaskowski opowiada się za:
- poparciem wprowadzenia związków partnerskich,
- pozostawieniem programu Rodzina 500 plus,
- 6 proc. PKB na rzecz służby zdrowia,
- powołaniem rzecznika kontroli państwowej w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego,
- rozdzieleniem funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratura generalnego,
- likwidacją TVP Info i reorganizacją telewizji publicznej.
Rafał Trzaskowski urodził się 17 stycznia 1972 roku w Warszawie. Jest politykiem i politologiem, doktorem nauk humanistycznym i specjalistą w zakresie spraw europejskich.
W latach 2009-2013 były posłem do Parlamentu Europejskiego.
W 2013 roku został ministrem administracji i cyfryzacji, a w latach 2014-2015 sekretarzem stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.
Trzaskowski był również posłem Sejmu VIII kadencji w latach 2015-2018. W 2018 w wyborach samorządowych został wybrany prezydentem Warszawy.
Od 2020 jest wiceprzewodniczącym PO.
W wyborach prezydenckich, które odbędą się 28 czerwca, wystartuje 11 kandydatów: Robert Biedroń, Krzysztof Bosak, Andrzej Duda, Szymon Hołownia, Marek Jakubiak, Władysław Kosiniak-Kamysz, Mirosław Piotrowski, Paweł Tanajno, Rafał Trzaskowski, Waldemar Witkowski i Stanisław Żółtek.
Kampania wyborcza zakończy się 26 czerwca o godz. 24.00. Głosowanie będzie odbywać się 28 czerwca w godzinach od 7.00 do 21.00. Jeśli żaden z kandydatów w pierwszej turze wyborów nie uzyska więcej niż połowy ważnie oddanych głosów, wówczas - 12 lipca - odbędzie się druga tura wyborów.