Reklama

Rafał Trzaskowski chce zmian w systemie emerytalnym

"Nie należy wprowadzać rozwiązań, które będą podwyższać wiek emerytalny, tylko trzeba stworzyć taki system, że ludzie sami będą mogli dokonać wyboru i sami będą chcieli pracować dłużej po to, żeby mieć większą emeryturę" - powiedział w poniedziałek (18 maja) kandydat PO na prezydenta Rafał Trzaskowski. Dodał, że "będzie bronił '500 plus'".

Trzaskowski był pytany w TOK FM, czy jako prezydent podpisałby ustawę ograniczającą program "500 plus", np. wycofanie świadczenia na pierwsze dziecko lub ustanowienie progu dochodowego. "'500 plus' jest niesłychanie istotną częścią naszego systemu pomocy wszystkim, którzy w tej chwili sobie radzą trochę gorzej i będę go bronił" - odpowiedział.

Na uwagę, że wcześniej użył sformułowania, że program "500 plus" jest programem rozdawnictwa, kandydat PO powiedział: "Myśmy oceniali ten program lata temu i przyznaliśmy rację wszyscy w Platformie Obywatelskiej, że ten program się sprawdził i będziemy go bronić".

Reklama

Z kolei zapytany, czy podpisałby ustawę, która podwyższałaby wiek emerytalny, Trzaskowski stanowczo zaprzeczył. 

Bezpieczeństwo pracy "sprawą absolutnie fundamentalną"

"Dzisiaj świat stanął na głowie i dzisiaj wszyscy zdaliśmy sobie sprawę z tego, że przede wszystkim trzeba bronić miejsc pracy i że nie elastyczność jest ważniejsza, tylko ważniejsze jest bezpieczeństwo pracy. Dzisiaj kompletnie zmienia się świat i dzisiaj my też musimy się do tego dostosować, my musimy z tego wyciągnąć wnioski. Dzisiaj widać, że miejsce pracy, bezpieczeństwo pracy jest w tej chwili sprawą absolutnie fundamentalną" - mówił.

W programie prowadząca rozmowę podkreśliła, że "społeczeństwo się starzeje i nie stać nas na utrzymanie bardzo młodych emerytów". 

"Dlatego mówiliśmy jasno, że kwestia wysokości emerytury musi być związana z tym, jak długo ktoś pracuje i tutaj nie należy wprowadzać tego typu rozwiązań, które ten wiek będą podwyższać, tylko trzeba stworzyć taki system, że ludzie sami będą mogli dokonać wyboru i sami będą bardzo często chcieli po prostu pracować dłużej po to, żeby mieć większą emeryturę" - stwierdził.

"To powinien być wybór ludzi"

"Rozmawiałem z mnóstwem seniorów, którzy sami mówią: 'my chcemy pracować dłużej'. Jeżeli to będzie ich decyzja, żeby pracować dłużej po to, żeby mieć większą emeryturę, to wtedy ten problem po prostu jasno zostanie rozwiązany i to powinien być wybór ludzi" - powiedział Trzaskowski. 

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy