Reklama

Minister zdrowia o głosowaniu w drugiej turze wyborów: Jest bezpieczne

"Głosowanie w drugiej turze wyborów prezydenckich jest bezpieczne pod względem epidemiologicznym. Komisje wyborcze mają zapewniony sprzęt ochronny, a dodatkowo wprowadziliśmy pierwszeństwo wejścia do lokali wyborczych dla osób starszych, osób z małymi dziećmi, niepełnosprawnością i kobiet w ciąży" - powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Druga tura wyborów prezydenckich odbędzie się w najbliższą niedzielę (12 lipca). O urząd prezydenta ubiegają się obecny prezydent Andrzej Duda oraz kandydat KO Rafał Trzaskowski.

W pierwszej turze otrzymali oni odpowiednio 43,5 proc. oraz 30,46 proc. głosów.

"Zachęcam do pójścia na wybory"

Minister zdrowia powiedział, że wybory są bezpieczne pod względem epidemiologicznym, a udział w nich mniej ryzykowny niż wyjście do sklepu, w którym wiele osób zapomina o noszeniu maseczek i trzymaniu dystansu.

"Zachęcam do pójścia na wybory z całą świadomością tego, co mówiłem wcześniej, że wybory tradycyjne są w epidemii trudne do przeprowadzenia. Nikt jednak, żaden ekspert, nie przewidywał właśnie takiego przebiegu epidemii, tego, że aktywnego wirusa będziemy mieli tak mało. Jak pokazują badania przesiewowe osób, które wyjeżdżają do sanatoriów, odsetek zakażeń w tej grupie wynosi poniżej 1,7 promila. Są to znikome liczby. Mogę powiedzieć, patrząc na przebieg pierwszej tury wyborów i sytuację epidemiologiczną, że wyjście do sklepu czy podróż autobusem, gdzie ludzie już zapomnieli o noszeniu maseczek, jest dziś bardziej ryzykowne" - stwierdził.

Reklama

"Po drugie, definicja bliskiego kontaktu Światowej Organizacji Zdrowia mówi o 15 minutach przebywania w zamkniętym pomieszczeniu z osobą chorą. A czas, który spędzamy w lokalu wyborczym, to średnio kilka minut. Dłużej robimy zakupy, w tłumie, bez maseczek. To groźniejsze niż pójście do lokalu" - dodał.

Zmiany w lokalach wyborczych

Minister nawiązał też do udogodnień, które wprowadził przed drugą turą wyborów rozporządzeniem przewidujących pierwszeństwo dla pewnych grup osób. 

"Wprowadziliśmy te ułatwienia, żeby m.in. osoby starsze nie stały na słońcu, w upale, na deszczu, w kolejce do lokalu wyborczego, tylko zagłosowały i wróciły spokojnie do domu, nie podejmując większego ryzyka" - zaznaczył.

Szczegóły rozporządzenia

Przed drugą turą wyborów minister zdrowia znowelizował rozporządzenie w sprawie wykazu środków ochrony osobistej związanej ze zwalczaniem epidemii COVID-19 dla członków obwodowych komisji wyborczych oraz szczegółowych zasad bezpieczeństwa sanitarnego w lokalu wyborczym.

Przewiduje ono, że osoby powyżej 60 lat, kobiety w ciąży, osoby z dzieckiem do trzech lat i niepełnosprawni będą obsługiwani w lokalach wyborczych w pierwszej kolejności. Wyborcy nadal będą musieli pamiętać o środkach ostrożności, m.in. o obowiązku zakrycia ust i nosa przy pomocy maseczki, przyłbicy lub części odzieży, skorzystaniu z płynu do dezynfekcji rąk lub przyjściu w rękawiczkach.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama