Reklama

Głosowanie w drugiej turze na nowych zasadach? Projekt resortu zdrowia w konsultacjach

W celu ograniczenia ryzyka zakażenia koronawirusem w pierwszej kolejności w lokalach wyborczych 12 lipca obsługiwane mają być osoby powyżej 60. roku życia, kobiety w ciąży, osoby z dzieckiem do lat trzech i te, które ze względu na stan zdrowia nie mogą poruszać się samodzielnie - przewiduje projekt Ministerstwa Zdrowia.

Resort skierował w czwartek (2 lipca) do konsultacji publicznych projekt rozporządzenia w tej sprawie.

Chodzi o projekt zmieniający rozporządzenie w sprawie wykazu środków ochrony osobistej związanej ze zwalczaniem epidemii COVID-19 dla członków obwodowych komisji wyborczych oraz szczegółowych zasad bezpieczeństwa sanitarnego w lokalu wyborczym.

W regulacji proponuje się, aby w lokalu wyborczym w celu ograniczenia ryzyka zakażenia zapewniona była obsługa w pierwszej kolejności osób powyżej 60. roku życia, kobiet w ciąży, osób z dzieckiem do lat trzech i osób z orzeczeniem o niepełnosprawności, z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności, z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego lub osób, które ze względu na stan zdrowia nie mogą poruszać się samodzielnie.

Reklama

Rozporządzenie ma wejść w życie z dniem następującym po ogłoszeniu. Odstąpienie od vacatio legis - jak wskazano w uzasadnieniu - jest spowodowane koniecznością jak najszybszego wejścia w życie przepisów w związku z faktem, że druga tura wyborów prezydenckich odbyć ma się w 12 lipca 2020 r.

12 lipca w drugiej turze wyborów prezydenckich kandydat KO Rafał Trzaskowski zmierzy się ze wspieranym przez Zjednoczoną Prawicę urzędującym prezydentem Andrzejem Dudą. Na Trzaskowskiego głosowało w pierwszej turze wyborów 30,46 proc. Polaków, na Dudę - 43,5 proc. 

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy