Reklama

Zgorzelski: Listy PSL są gotowe, przechodzą ostatnie weryfikacje

Myślę, że w ciągu półtora tygodnia wszystko będzie wiadome - powiedział poseł Piotr Zgorzelski (PSL). Nie będziemy z tyłu, zarejestrujemy listy wyborcze jak zwykle jako pierwsi - dodał. Według Zgorzelskiego, listy wyborcze ludowców są już gotowe, ale muszą jeszcze przejść formalną weryfikację w regionach.

- Teraz trwa weryfikacja w regionach, w województwach i na końcu przejmuje to Naczelny Komitet Wykonawczy - wyjaśnił poseł PSL. - Myślę, że w ciągu tygodnia, półtora wszystko będzie wiadome - dodał.

PSL zapowiedziało samodzielny start w wyborach parlamentarnych pod szyldem "PSL - Koalicja Polska". Jednocześnie szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz informował, że jego ugrupowanie rozmawia z różnymi środowiskami m.in z Kukiz'15 i Bezpartyjnymi Samorządowcami.

Zgorzelski pytany, kto tworzy Koalicję Polską odparł, że są to różne konserwatywne środowiska. "Stronnictwo Demokratyczne, Unia Europejskich Demokratów, jesteśmy po dobrych rozmowach ze Stronnictwem Pracy, stowarzyszenia, związki pracodawców, związki zawodowe i tak dalej, i tak dalej. Tak naprawdę jest tego bardzo dużo" - zaznaczył poseł ludowców.

Reklama

Rozmowy z Kukizem

Dopytywany, czy PSL będzie jeszcze rozmawiało z liderem Kukiz'15 Pawłem Kukizem po tym jak stwierdził, że w jego ugrupowaniu nie ma woli startu z list PSL Zgorzelski odparł: "Oczywiście". "Z Kukizem rozmawia nam się dobrze, akceptujemy swoje główne punkty programowe, ale decyzja należy do naszych przyjaciół z Kukiz'15. Nie możemy czekać, robimy swoje" - podkreślił poseł.

Na pytanie, kiedy będzie wiadomo jaki ostatecznie kształt przyjmie Koalicja Polska Zgorzelski powiedział: "Na pewno nie będziemy z tyłu. Będzie ogłoszony termin wyborów, zbierzemy wystarczającą liczbę podpisów, zarejestrujemy listy - najprawdopodobniej - jak zwykle jako pierwsi" - zapewnił.

Poseł Krzysztof Paszyk (PSL) pytany, kiedy będą ogłoszone listy wyborcze PSL odparł: "Muszę powiedzieć z poziomu swojego okręgu, w którym tę listę kompletuję, że to będzie na pewno sam początek sierpnia, będziemy gotowi, żeby te listy pokazać".

Paszyk powiedział, że Koalicja Polska będzie tworzona z różnymi środowiskami. "Od środowiska samorządowego, bo przecież Bezpartyjni Samorządowcy to nie wszyscy samorządowcy w całym kraju. Oni są owszem w województwie dolnośląskim czy lubuskim dosyć silnie obecni, ale to nie cały kraj. Natomiast my sporo miejsca na naszych listach zostawiamy właśnie dla przedstawicieli samorządów" - powiedział poseł PSL.

Bezpartyjni Samorządowcy i Kukiz'15 nie chcą na listy ludowców

We wtorek we Wrocławiu odbyło się spotkanie pełnomocników Bezpartyjnych Samorządowców z całej Polski. Podjęto na nim decyzję, że Bezpartyjni odrzucają koalicję z PSL, ale wciąż możliwa jest współpraca w wyborach z Kukiz'15. Jednocześnie upoważniono lidera Bezpartyjnych, prezydenta Lubina Roberta Raczyńskiego do rozmów z Pawłem Kukizem.

Kukiz pytany, co z ewentualną współpracą z PSL, odpowiedział, że "nie ma woli startu z list PSL". "Jesteśmy otwarci na start ze wspólnej listy komitetu o nazwie, która by wszystkich satysfakcjonowała, ale nie spod szyldu PSL" - podkreślił Kukiz. "Nie widziałbym przeszkód przed startem pod inną nazwą, bo celem jest niedopuszczenie do dwupartyjności w Polsce i walka o zmiany ustrojowe, o których ostatnio PSL też się ciepło wypowiada. Mówi o zmianie ordynacji na model mieszany, dniu referendalnym czy sędziach pokoju" - zauważył szef Kukiz'15.


PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy