Reklama

Zamieszanie w Białymstoku. "Dobrzyński nie jest kandydatem PiS"

Mariusz Gromko jest jedynym kandydatem Prawa i Sprawiedliwości do Senatu w okręgu nr 60, obejmującym m.in. miasto Białystok - powtórzył pełnomocnik PiS w Podlaskiem, minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski. Jak zaznaczył, obecny senator Jan Dobrzyński próbuje się przedstawić jako kandydat PiS, choć nim nie jest.

Poinformował także o tym, że po interwencji PiS, Państwowa Komisja Wyborcza poprawiła oficjalne dane, prostując nieprawdziwe informacje dotyczące innego kandydata na senatora w tym okręgu, obecnego senatora Jana Dobrzyńskiego, który - jak mówił Dariusz Piontkowski - "próbuje się przedstawiać jako kandydat PiS, podszywać, że jest członkiem PiS".

"W swoich materiałach posługuje się podobnymi barwami, podobnymi wzorami graficznymi, a nawet zarejestrował się jako członek partii Prawo i Sprawiedliwość" - mówił o Dobrzyńskim Piontkowski.

Incydent po alkoholu

Przypomniał, że od 3 września Jan Dobrzyński nie jest członkiem Prawa i Sprawiedliwości, a w prawach członka tej partii był zawieszony od kwietnia 2018 r. po tym, gdy - jak wskazał Piontkowski - Dobrzyński "uczestniczył po alkoholu w incydencie, w wyniku którego doznał pewnego uszczerbku na zdrowiu, trafił do szpitala".

Reklama

Dobrzyński, który w wyborach w 2015 r. został senatorem z listy PiS, w obecnych wyborach powołał swój komitet wyborczy wyborców, ogłosił swój start w wyborach do Senatu jako kandydat Zjednoczonej Prawicy, w dokumentach w KBW o kandydatach była natomiast informacja, że jest członkiem PiS.

Nie odebrał informacji o usunięciu z partii

Piontkowski poinformował, że Jan Dobrzyński, mimo dwukrotnych prób doręczenia mu informacji o wykluczeniu z partii - z możliwością o przysługującej mu możliwości odwołania od decyzji - nie odebrał jej.

"Pan Dobrzyński jednak nawet nie chciał podjąć zawiadomienia i udawał, że tej informacji nie posiada i dalej ta informacja widniała na stronach PKW" - mówił Piontkowski. PiS zwróciło się do PKW o sprostowanie w materiałach informacji o przynależności partyjnej Jana Dobrzyńskiego i PKW poprawiła je. Piontkowski zaprezentował oficjalny komunikat PKW w tej sprawie.

Mariusz Gromko jest obecnie wiceprzewodniczącym Rady Miasta Białegostoku, w poprzedniej kadencji był przewodniczącym tej rady, był szefem klubu radnych PiS, w samorządzie pracuje od kilku kadencji. Jest przedsiębiorcą, prowadzi własną działalność. Jego kandydaturę wspierali w niedzielę - obok Dariusza Piontkowskiego - inny kandydaci PiS w wyborach do Sejmu: wicestarosta białostocki Roman Czepe i radna Alicja Biały.

W okręgu nr 60 obejmującym oprócz Białegostoku także powiaty białostocki i sokólski, jest zarejestrowanych czworo kandydatów do Senatu: Mariusz Gromko (PiS), kandydat Koalicji Obywatelskiej Zbigniew Nikitorowicz, Jan Dobrzyński oraz Wanda Jankowska zgłoszona przez Kukiz'15 do Senatu.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama