Wybory parlamentarne 2019. Polacy wybierają nowy skład Sejmu i Senatu. Na żywo
13 października 2019 to dzień, w którym Polacy głosują w wyborach parlamentarnych. Wskażą tym samym 460 nowych posłów i 100 senatorów. Lokale wyborcze są otwarte od godz. 7:00 do 21:00. Frekwencja na godz. 17:00 wyniosła 45,94 proc. Zapraszamy do śledzenia naszej relacji na żywo!
Do zakończenia głosowania jeszcze tylko godzina!
W sztabie Lewicy będzie od nas Dominika Pietrzyk. Interię u PSL i Kukiz'15 reprezentować będzie Ewa Wysocka.
Ze sztabu Koalicji Obywatelskiej będzie nadawał Łukasz Szpyrka.
Nasz dziennikarz, Bartosz Bednarz, jest na ulicy Nowogrodzkiej w Warszawie, pod siedzibą PiS.
Członek PKW sędzia Krzysztof Strzelczyk informował na konferencji, że do godz. 14 liczba policjantów zaangażowanych w związku z wyborami wzrosła do 20 525 osób, porządku pomaga pilnować 218 psów służbowych.
Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz z córką w jednym z lokali wyborczych w mieście:
Dwa przypadki agitacji wyborczej wykryto w Inowrocławiu i Bydgoszczy w ostatnich godzinach - poinformował st. asp. Piotr Duziak z zespołu prasowego kujawsko-pomorskiej policji. Pojawiły się także kolejne zgłoszenia dotyczące zniszczonych banerów wyborczych.
Największa frekwencja do godz. 17 była w miejscowości Podkowa Leśna (woj. mazowieckie). Wyniosła ona tam 64,45 proc. Najmniejsza frekwencja była w gminie Walce w woj. opolskim - 28,62 proc.
Pijany mężczyzna podarł wydane mu karty do głosowania w jednej z obwodowych komisji wyborczych w Nowym Tomyślu (woj. wielkopolskie). Policja zatrzymała też mieszkańca gminy Opalenica (powiat nowotomyski), który wyniósł z lokalu wydaną mu kartę do głosowania.
Członek PKW, sędzia Arkadiusz Despot-Mładanowicz, wyjaśnił, że pomiędzy godziną 10 a 14 odnotowano w skali kraju 51 incydentów wyborczych. Dokonano czterech przestępstw wyborczych.
PKW poinformowała ponadto, że w trakcie niedzielnych wyborów doszło do 21 wykroczeń opisanych w Kodeksie wykroczeń. Najwięcej, bo 20, dotyczyło usuwania, uszkadzania ogłoszeń wyborczych.
Polacy głosujący w Konsulacie RP w Nowym Jorku:
Na oddanie głosu jeszcze niecałe dwie godziny. Ostatnią konferencję PKW zaplanowała na godz. 22.
W porównaniu do poprzednich wyborów parlamentarnych frekwencja na godz. 17 jest wyższa o 6,97 punktów proc.
Jeden z członków komisji wyborczej w Szczecinie był nietrzeźwy - poinformowała komisarz Mirosława Rudzińska z zachodniopomorskiej policji.
18 incydentów związanych z naruszeniem ciszy wyborczej odnotowała dotychczas śląska policja, kilka innych sygnałów o złamaniu prawa jest weryfikowanych - podała komenda wojewódzka w Katowicach. Chodzi m.in. o zrywanie i rozwieszanie plakatów wyborczych oraz nielegalną agitację.
Dwa przypadki dotyczące członków komisji będących po spożyciu alkoholu na warszawskiej Ochocie. Jak powiedział rzecznik Komendy Stołecznej Policji, nadkomisarz Sylwester Marczak, "jeden z członków przyszedł po alkoholu do pracy, ale jej nie rozpoczął, natomiast nietrzeźwość drugiego ujawniono w trakcie działania komisji".
Do godz. 18.30 do PKW nie wpłynęły informacje, na podstawie których cisza wyborcza miałaby zostać przedłużona.
Miasta z najniższą frekwencją:
- Gorzów Wielkopolski- 47,43 proc.
- Opole - 47,99 proc.
- Kielce - 48,48 proc.
Jak sytuacja na godz. 17 prezentuje się w miastach?
Największa frekwencja:
- Warszawa - 54,86 proc.
- Poznań - 52,89 proc.
- Toruń - 51,16 proc.
Województwa z najniższą frekwencją:
- opolskie: 39,54 proc.
- warmińsko-mazurskie: 41,65 proc.
- lubuskie: 42,55 proc.
Województwa z największa frekwencją:
- mazowieckie: 49,59 proc.
- małopolskie: 47,98 proc.
- pomorskie: 47,26 proc.
Państwowa Komisja Wyborcza podała najnowsze dane o frekwencji. Do godz. 17 zagłosowało 45,94 proc. Polaków. W poprzednich wyborach parlamentarnych w 2015 roku, o tej samej porze, frekwencja wyniosła 38,97 proc.
Przypominamy - do zamknięcia lokali wyborczych pozostały 2,5 godziny.
Według danych - podanych przez KGP w niedzielę o godz. 18 - od początku trwania ciszy wyborczej w całym kraju odnotowano 11 przestępstw, w tym cztery z kodeksu karnego. Dwa z nich dotyczyły zniszczenia cudzej rzeczy, a dwa zniesławienia. Pozostałe siedem przestępstw dotyczyło kodeksu wyborczego z czego cztery incydenty dotyczyły publicznego podawania wyników sondaży wyborczych, a trzy wynoszenia kart do glosowania.
Funkcjonariusze odnotowali 208 wykroczeń, z czego 95 dotyczyło kodeksu wyborczego, a 113 kodeksu wykroczeń.
Komisje w Piszu i Olsztynie (woj. warmińsko-mazurskie) omyłkowo wydały pojedyncze strony spisu wyborców, które głosujący wrzucili do urn razem z kartami do głosowania. W obu przypadkach ogłoszono krótką przerwę i spisy zostały wydobyte z urn - podała delegatura Krajowego Biura Wyborczego w Olsztynie.
W pobliżu jednego z przystanków autobusowych w Płocku (woj. mazowieckie) znaleziono opieczętowaną kartę do głosowania. Kobieta, która znalazła kartę, przekazała ją przewodniczącemu właściwej obwodowej komisji wyborczej, a ten powiadomił o zdarzeniu policję.
"W Obwodowej Komisji Wyborczej nr 282 na wrocławskich Osobowicach wydano 92 karty do głosowania do Senatu z niewłaściwego okręgu. Głosy oddane na tych kartach będą nieważne" - poinformował Tomasz Szczepański, dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego we Wrocławiu.
Karty do głosowania dotyczyły okręgu 7, a powinny okręgu nr 8.
"Po tym, jak wykryto błąd, karty zostały wymienione na prawidłowe i głosowanie przebiega tam już prawidłowo" - zaznaczył Szczepański.
Prymas Polski abp Wojciech Polak zagłosował w lokalu wyborczym w Gnieźnie:
Z nieoficjalnych informacji dziennikarza RMF FM, Kuby Kaługi, wynika, że frekwencja w Gdańsku wyniosła o godz. 17 aż 49,28 proc. Cztery lata temu o tej porze było to 43,69 proc., zaś w maju w wyborach do Parlamentu Europejskiego 35,33 proc.