Reklama

Wyborcy mogą pomylić partie? Skarga na zmianę skrótu "SLD"

​Szef partii Polska Lewica Jacek Zdrojewski złożył w sądzie skargę na zmianę przez Sojusz Lewicy Demokratycznej skrótu z "SLD" na "Lewica". Jego zdaniem skrót ten niewystarczająco odróżnia się od nazw partii już istniejących.

We wtorek Konwencja Krajowa Sojuszu Lewicy Demokratycznej dokonała zmian w statucie, w ramach których skrót nazwy partii "SLD" zmieniono na "Lewica". Komitet wyborczy pod taką samą nazwą zamierza wystawić listy w wyborach parlamentarnych, na których mają się znaleźć kandydaci SLD, Wiosny i Razem oraz innych drobnych ugrupowań lewicowych.

Skargę do sądu na zmianę statutu SLD złożył szef partii Polska Lewica Jacek Zdrojewski. Poinformował o tym w środę portal "wPolityce.pl".

"W związku ze zmianą skrótu nazwy przez Sojusz Lewicy Demokratycznej z 'SLD' na 'Lewica' przeprowadzonej w dniu 6 sierpnia 2019 r., składam skargę na tę decyzję i wnoszę o jej odrzucenie przez Sąd jako niezgodnej z prawem" - napisał w skardze Zdrojewski.

Reklama

Nowy skrót miałby "zakłócić demokratyczny proces wyborczy"

"Używanie skrótu 'Lewica' może wprowadzić w błąd społeczeństwo, a w czasie najbliższych wyborów parlamentarnych, w których 'Polska Lewica' zamierza wystawić własne listy wyborcze, używając swojej pełnej nazwy z pewnością spowoduje zamęt i niepotrzebnie zmyli miliony polskich obywateli, zakłócając tym samym demokratyczny proces wyborczy, będący podstawą naszego państwa" - napisał w skardze Zdrojewski.

"Pragnę ponadto zwrócić uwagę Sądu, iż używanie skrótu 'Lewica' od słów 'Sojusz Lewicy Demokratycznej' jest niezgodne z zasadami polskiej gramatyki" - napisano w skardze.

Polska Lewica jest ugrupowaniem, które w 2007 r. założył Leszek Miller, gdy startował w wyborach parlamentarnych z list Samoobrony. Jacek Zdrojewski to były polityk SLD, m.in. szef mazowieckich struktur tej partii.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy