Reklama

Stefaniak: Widać, że są chęci, aby PO skręciła mocno w lewo

Ewidentnie widać, że są chęci, aby PO skręciła mocno w lewo; jeśli lider Platformy Grzegorz Schetyna chce, żeby jego partia stała się nowoczesną lewicą, to jego wybór - PSL zostaje w centrum - powiedział w sobotę rzecznik PSL Jakub Stefaniak.

Stefaniak odniósł się w ten sposób do zaprezentowanych w sobotę przez Schetynę zapowiedzi programowych Koalicji Obywatelskiej.

Szef PO w wystąpieniu podczas Forum Programowego Koalicji Obywatelskiej pod hasłem "Uzdrowić Polskę" mówił o najważniejszych tezach programowych. Przedstawił sześć - jak mówił - głównych zmian, których Polska "pilnie potrzebuje, a Polacy się ich domagają". Zapowiedział m.in.: związki partnerskie, zniesienie handlu w niedzielę, podwyżki płac, gruntowne zmiany w ochronie zdrowia, utrzymanie trzynastej emerytury i radykalny program ochrony klimatu, w tym wyeliminowanie węgla w energetyce do 2040 r.

Reklama

Stefaniak powiedział PAP, że część - z zaprezentowanych przez Schetynę rozwiązań - znajduje się w programie PSL. "Serce się raduje, jak słyszymy polityków PO, którzy cytują nasz program" - podkreślił. Rzecznik ludowców wyraził też radość, że PO niejednokrotnie poparło sztandarowy program Stronnictwa, jakim jest "Emerytura bez podatku". "Pozostaje mieć nadzieję, że w przyszłym Sejmie, jak będziemy nasz program realizować, to będziemy mieć wsparcie naszych kolegów z Platformy" - powiedział.

Stefaniak skomentował również zapowiedź Schetyny dotyczącą wprowadzenia związków partnerskich. "Nie mamy tutaj jakichś wielkich problemów. W PSL dyscypliny światopoglądowej nie ma" - podkreślił. Zapewnił, że ludowcy absolutnie opowiadają się za uregulowaniem kwestii związków partnerskich, która - jak wskazał - dotyczy też par heteroseksualnych.

Według niego, pojawia się jednak pytanie, czy nie jest to preludium do skrętu w lewo Platformy. "Widać ewidentnie, że są chęci do tego, żeby PO skręciła mocno w lewo i stała się taką nowoczesną lewicą" - ocenił rzecznik PSL. Dopytywany, czy to nie jest znak, że Schetyna zdecydował się na koalicję z lewicą, a z PSL nie zamierza już jej budować, Stefaniak odparł: "Generalnie to my, jako PSL zdecydowaliśmy - my z lewicą nie idziemy".

"Jeśli Schetyna chce budować nowoczesną lewicę, to jest to jego wybór. Natomiast my zostajemy w centrum i chcemy zgromadzić wokół siebie ludzi, którzy chcą je budować. Nadmierne skręty w prawo, jak i w lewo, nic dobrego za sobą nie niosą. Skręt PO w lewo pozostawia dla PSL do zagospodarowania dużą przestrzeń" - przekonywał Stefaniak.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama