Reklama

​Schetyna przedstawia "szóstkę" opozycji

"Nie wystarczy być jedynie anty-PiSem, dlatego że bycie anty-PiSem nie odzwierciedla tak naprawdę tego, kim jesteśmy i za czym się opowiadamy. Proponujemy Koalicję Obywatelską, która sprawi, że Polakom będzie żyło się lepiej" - oświadczył w sobotę lider PO Grzegorz Schetyna. Przedstawił też sześć głównych zmian, których - jak mówił - "Polska pilnie potrzebuje, a Polacy się ich domagają".

"Przez ostatnie miesiące, szczególnie od tygodnia, odwiedzamy miasta i wsie w całej Polsce w ramach akcji #Porozmawiajmy. Wsłuchujemy się w głos, który płynie z tych rozmów i ta lekcja jest bardzo jasna i oczywista: nie wystarczy być jedynie anty-PiSem, bo bycie anty-PiSem nie odzwierciedla tak naprawdę tego, kim jesteśmy i za czym się opowiadamy" - podkreślił Schetyna w swoim wystąpieniu podczas drugiego dnia Forum Programowego Koalicji Obywatelskiej pod hasłem "Uzdrowić Polskę".

Zapowiedział, że Koalicja - w jesiennych wyborach parlamentarnych - chce ponownie dotrzeć do wyborców, przedstawić jasny plan polityczny, który - jak wskazał Schetyna - "sprawi, że Polakom będzie żyło się lepiej" i jasno argumentować, dlaczego warto pójść na wybory oraz zagłosować na nią.

Reklama

"Nasza misja to pracować dla ludzi i im służyć, nawet kosztem politycznych sojuszy. Dlatego proponujemy Polkom i Polakom koalicję i partnerstwo ludzi dobrej woli, ale także aktywistów, ekspertów, lokalnych liderów, którzy - wiemy - są gotowi współpracować na rzecz obywateli, nie oczekując nic w zamian" - oświadczył lider Platformy.

Sześć głównych zmian

Podkreślił, że program rządzenia Koalicji Obywatelskiej "nie będzie tworem politycznym i gabinetowym". "Będzie wynikał także, a może przede wszystkim, z ludzkich potrzeb, trosk, po prostu z życia. Będzie czerpał z pomysłowości i wiedzy obywateli" - mówił. "To będzie zupełnie nowa polityka i zupełnie nowa Polska" - oświadczył.

Schetyna przedstawił też sześć głównych zmian, których - jak mówił - "Polska pilnie potrzebuje, a Polacy się ich domagają".

Na pierwszym miejscu wymienił wolność i demokrację. "Polacy kochają wolność bez względu na status materialny i wykształcenie. Tu nie ma podziałów i to się nigdy nie zmieni" - mówił.

"Bez względu na to, czy jest się w gronie szacownych profesorów, czy rozmawia z ludźmi robiącymi zakupy na rynku, to jest sprawa, która zawsze wywołuje takie same emocje" - powiedział lider PO. Wskazał przy tym, że Polacy doskonale rozumieją, co to jest równość wobec prawa, szacunek dla instytucji, tolerancja i "że to wszystko składa się na ich wspólne, na nasze bezpieczeństwo".

"Doskonale wyczuwają, kiedy jest łamana konstytucja i chcą jej bronić, to jest natura wolnych ludzi. Dlatego zaczniemy od aktu odnowy demokracji, jednym zbiorem ustaw usuniemy cały śmietnik bezprawia, wszystko to, co niekonstytucyjne, co łamie wolność, co jest niepraworządne" - podkreślił szef PO.

Przekonywał jednocześnie, że prawo musi być jasne i równe dla wszystkich, "gwarantujące niezależność sądów, równość i bezpieczeństwo wszystkich obywateli".

Kwestia związków partnerskich

Podczas wystąpienia lider PO deklarował, że "rozmowa z Polakami nie zakończy się wraz z wyborami". "Chcemy, żeby dialog trwał stale, a wpływ ludzi na władzę nigdy nie ustawał" - mówił.

"Dlatego chcemy, żeby referenda po zebraniu miliona podpisów miały charakter obligatoryjny" - kontynuował.

Zapowiedział, że Koalicja Obywatelska chce też wprowadzenia głosowania przez internet, a także absolutnej jawności "decyzji kadrowych i finansowych państwa".

"Stawiamy na samorząd i decentralizację. Prawa kobiet muszą stać się oczywistością i codziennością, do której nie trzeba nikogo przekonywać" - mówił lider PO.

Schetyna odniósł się też do kwestii związków partnerskich. "W końcu związki partnerskie, najwyższy czas je wprowadzić" - oświadczył szef PO.

"To będzie bardzo, bardzo ważna sprawa"

Podkreślił też, że w programie KO znalazł się m.in. punkt dotyczący czystego powietrza i wody. "To będzie bardzo, bardzo ważna sprawa" - podkreślił.

"Świeże powietrze już tylko z nazwy jest świeże, a znalezienie czystego - wymaga wypraw i poszukiwań. Ogromne obszary Polski zagrożone są pustynnieniem. Już za naszego życia krajobraz Polski może zmienić się nie do poznania. Produkcja rolna może stać się niezwykle trudna, a w niektórych miejscach po prostu niemożliwa" - mówił lider Platformy.

Według Schetyny, "zmiany klimatyczne z trudem przebijają się do naszej świadomości". "Pamiętajmy, że nie jesteśmy wyspą, ani tym bardziej oddzielną planetą. Załamanie klimatyczne na świecie obejmie nas tak samo, jak innych. Musimy działać i musimy to traktować jako twarde zobowiązanie" - podkreślił szef PO.

Zapowiedział, że w ciągu ośmiu lat Koalicja zredukuje zanieczyszczenie powietrze w Polsce do "poziomu w pełni bezpiecznego dla zdrowia". Jak wskazał, będzie temu służyć nie tylko wymiana pieców z dopłatą, ale też nowe podejście do energetyki.

"Zobowiązujemy się, że do 2030 r. wyeliminujemy węgiel w ogrzewaniu domów i mieszkań, do 2035 r. - w ogrzewaniu systemowym, a do 2040 r. - w energetyce" - zadeklarował Schetyna.

"Musimy Polskę posprzątać" - oświadczył lider PO. Mówił, że należy wydać natychmiastowy zakaz sprowadzania śmieci do Polski oraz ograniczyć zużycie plastiku.

Przewodniczący Platformy zapowiedział też program "Dzika rzeka", który - jak tłumaczył - "uratuje i zwróci naturze najcenniejsze polskie rzeki i rzeczki". Podkreślił, że Koalicja przeprowadzi też projekt "Zielona Polska", który przewiduje zalesienie naszego kraju.

Rozszerzenie programu in vitro

Schetyna zapewnił, że KO będzie kontynuowała projekt europejskiej ochrony zdrowia. Lider PO zapowiedział, że termin oczekiwania do lekarza specjalisty nie będzie dłuższy niż 21 dni. "Czekanie miesiącami i latami na poradę musi się skończyć. Oczekiwanie na ostry dyżur nie może trwać dłużej niż 60 minut. Po godzinie każdy pacjent musi być po badaniach, diagnozie i lekarskiej decyzji" - dodał.

Jak zaznaczył, "przyjazd na ostry dyżur nie może oznaczać wielu godzin oczekiwania, niepewności i ludzkiego bólu".

Lider PO zapewnił też, że program walki z rakiem będzie prowadzony według europejskich standardów. "To jest nasza twarda obietnica. W ciągu siedmiu lat wyleczalność raka w Polsce osiągnie poziom najbardziej rozwiniętych krajów Europy Zachodniej. Będzie to dotyczyło każdego zakątka kraju. Rak na wsi niczym nie różni się od raka w mieście" - oświadczył Schetyna.

Zapowiedział też, że każdemu, kto przekroczy 50 lat będzie przysługiwał pełen bilans zdrowotny obejmujący wszystkie konieczne badania. "Będzie pełna dostępność badań prenatalnych; opieka okołoporodowa na najwyższym europejskim poziomie. W tym oczywiście bezwarunkowa możliwość znieczulenia przy porodzie" - dodał.

Zdaniem Schetyny, "służbie zdrowia potrzeba więcej pieniędzy i dobrej organizacji, a mniej ideologii". "Kobieta, która trafia do szpitala musi przede wszystkim czuć się bezpiecznie, mieć pewność, że zajmują się nią najlepsi fachowcy. A nie wysłuchiwać nad swoim łóżkiem światopoglądowych kłótni. Nie pozwolimy na to" - zadeklarował.

Lider PO dodał też, że po wygranych wyborach KO przywróci i rozszerzy program in vitro. "Wprowadzimy też kalendarz szczepień na najwyższym europejskim poziomie. Nie może być tak, że dzieci rodziców, których na to stać, są sczepione na wszystkie choroby, a dzieci biedne tylko na niektóre" - mówił Schetyna.

"Musimy posprzątać i uspokoić sytuację"

W swoim wystąpieniu Schetyna poruszył też kwestię szkolnictwa. Jak powiedział - dziś szkoła "nie kojarzy się z szóstkami, tylko z koszmarnym bałaganem i tysiącami dzieci, które wpadły w pułapkę (b. szefowej MEN Anny) Zalewskiej". "Nie będziemy już do tego zamieszania dokładali nowej reformy. Najpierw musimy posprzątać i uspokoić sytuację" - oświadczył lider PO. Jak zapowiedział, sojusznikami Koalicji Obywatelskiej będą samorządy i nauczyciele. "Jednym i drugim trzeba tutaj zaufać" - zaznaczył Schetyna.

Zadeklarował, że Koalicja da nauczycielom obiecane podwyżki i więcej autonomii, a samorządom - pozwoli elastycznie kształtować sieć szkół.

Jak zapewnił, Koalicji zależy na wyrównaniu szans młodzieży wiejskiej i miejskiej.

Schetyna: Należy utrzymać na stałe trzynastą emeryturę

"Wprowadzimy turnusy rehabilitacyjna przynajmniej raz w roku dla niepełnosprawnych, bez różnicy na region i status materialny" - powiedział Schetyna. Dodał, że "leki i wyroby medyczne za darmo dla niepełnosprawnych, to też musi być standard".

Szef PO zadeklarował, że postulaty opiekunów osób niepełnoprawnych będą (jego) priorytetem.

Schetyna zapowiedział też "szeroki program dla seniorów". "Trzynastą emeryturę należy utrzymać na stałe i uniezależnić od kaprysów władzy" - oświadczył.

Wskazał, że będą budowane centra rehabilitacji i domy codziennego pobytu oraz domy opieki. "W całej Polsce będzie dostępny program dla seniorów, który w Poznaniu skutecznie wprowadził prezydent Jacek Jaśkowiak" - powiedział. Jak wyjaśnił, chodzi o proste sprawy: "darmowa pomoc przy domowych naprawach, darmowa taksówka do przychodni i zabiegi kosmetyczne".

Zapowiedział, że projekt dedykowany osobom niepełnosprawnym i seniorom, budowany jest we współpracy z samorządowcami.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy