Reklama

PiS z szansą na samodzielne rządy. Sondaż dla "Do Rzeczy"

Aż 48 proc. respondentów deklaruje chęć oddania głosu na Prawo i Sprawiedliwość. To daje partii rządzącej samodzielną większość - wynika z najnowszego sondażu pracowni Estymator dla serwisu DoRzeczy.pl.

Według sondażu Estymatora w wyborach do Sejmu Prawo i Sprawiedliwość może liczyć na 48,1 proc. poparcia. Notowania partii rządzącej wzrosły o 0,9 punktu procentowego w stosunku do poprzedniego badania.

Na drugim miejscu plasuje się Koalicja Obywatelska z wynikiem 27,9 proc. (wzrost o 0,5 punktu procentowego).

Trzecie miejsce zdobywa Lewica - chęć oddania głosu na Wiosnę, SLD i Razem deklaruje 13,2 proc. respondentów (wzrost o 0,3 punktu procentowego).

Do Sejmu weszłaby jeszcze Koalicja Polska, czyli PSL i Kukiz'15, z poparciem na poziomie 6,1 proc. (spadek o 0,8 punktu procentowego).

Progu wyborczego nie przekracza Konfederacja z wynikiem 3,6 proc. (spadek o 0,3 punktu procentowego). 

Samodzielne rządy PiS

Reklama

Po przeliczeniu głosów na mandaty, PiS zdobyłby 250 miejsc w Sejmie, co oznacza, że mógłby rządzić samodzielnie. Koalicji Obywatelskiej przypadłoby 140 mandatów, Lewicy - 53, a Koalicji Polskiej - 16. Jeden mandat otrzymałaby także mniejszość niemiecka.

Według sondażu, frekwencja w wyborach wyniosłaby 56 proc.

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 17-19 września 2019 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1022 dorosłych osób.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy