Reklama

Mateusz Morawiecki: Polityka senioralna jest strategicznym celem państwa

Dla nas polityka senioralna jest strategicznym celem całego państwa - zapewniał premier Mateusz Morawiecki w niedzielę w Przasnyszu (woj. mazowieckie). Podziękował seniorom za to, że odbudowywali Polskę po zniszczeniach wojennych, a potem ją budowali "tak, jak można było wtedy budować".

Premier w Przasnyszu wziął udział w spotkaniu z seniorami pod hasłem "Aktywny senior+". Oprócz szefa rządu obecny był m.in. minister zdrowia Łukasz Szumowski, wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera oraz przedstawiciele resortu pracy, rodziny i polityki społecznej.

Morawiecki zapewnił, że dla jego rządu "polityka senioralna jest strategicznym celem całego państwa".

"My patrzymy na relacje pomiędzy państwem i seniorami w sposób bardzo partnerski. Udowodniliśmy to mam nadzieję już przez nasze trzy lata (rządów). Po pierwsze, 1 października 2017 roku (...) dotrzymaliśmy słowa w tym podstawowym obszarze, jakim było obniżenie wieku emerytalnego" - przypomniał.

Reklama

Szef rządu zwrócił uwagę, że później zapowiedział program "Mama 4 plus" dla - jak mówił - "pań, które urodziły czwórkę, piątkę i więcej dzieci, które przez ten fakt, że wychowały dzieci, były w gorszej sytuacji, niż inne panie, które przynajmniej jakąś emeryturę mogły wypracować". "Dla tych wszystkich mam z wielkim podziękowaniem od całego narodu polskiego, zaproponowaliśmy emeryturę 'Mama 4 plus', i to jest również wykonane" - podkreślił.

Morawiecki odniósł się do "wielkiego papieża Jana Pawła II", który - jak przypomniał - "w drugiej części swojego pontyfikatu, zwracając się do osób w podobnym do siebie wieku, mawiał że osoby w podeszłym wieku nie powinny uważać tego za cokolwiek złego, że jest to powołanie". "Tak mówił Jan Paweł II. A my chcemy temu powołaniu pomóc, po pierwsze przez zasady sprawiedliwości społecznej, poprzez promowanie również solidarności międzypokoleniowej. To jest zapomniane hasło, zapomniana wartość, którą odtwarzamy, odbudowujemy, wyciągamy na powierzchnię - solidarność międzypokoleniowa" - podkreślił.

Zwracając się do seniorów, szef rządu powiedział: "cała Polska wam jest wdzięczna za to, że w dramatycznych czasami latach, jeszcze II wojny światowej, potem w bardzo trudnych latach PRL-u, i potem w niełatwych latach III Rzeczypospolitej, odbudowywaliście Polskę, budowaliście, tworzyliście taką Polskę, jaką wtedy można było budować. Bardzo wam wszystkim dziękujemy".

Premier powiedział, że "dzisiaj lepsza Polska to również Polska, która chce zapewnić lepsze warunki do życia wszystkim seniorom".

Morawiecki przypomniał też, że z Polski wyjechało 25 tys. lekarzy. "To właśnie minister (Łukasz) Szumowski kontynuował decyzję ministra Konstantego Radziwiłła i wzmocnił ją. Za czasów pana ministra Szumowskiego przyjmujemy 3 tys. więcej studentów medycyny, z których będą specjaliści za kilka lat. Oni doprowadzą do tego, że kolejki będą się skracać" - zapewnił.

Premier powiedział również, że wie, jak ważna dla Polaków jest "duma z Polski, dbałość o jej dobre imię na całym świecie, dbałość o prawdę historyczną (oraz) dbałość o prawdę o strasznych czasach drugiej wojny światowej". Jego zdaniem, to jest ważne jako "fundament zapewnienia odpowiedniej hierarchii wartości dla Polski".

"Polska była ofiarą monstrualnych zbrodni niemieckich, dlatego upominamy się o swoje na arenie międzynarodowej, upominamy się o prawdę historyczną" - zaznaczył Mateusz Morawiecki. Dodał, że ważne jest, aby "w głowach naszych młodych ludzi było wszystko we właściwy sposób poukładane".

Na spotkaniu na rozmaitych stoiskach seniorzy mogli zasięgnąć porad m.in. policji, Inspekcji Handlowej, mieli okazję zbadać poziom cukru we krwi czy ciśnienie. Gospodynie z regionu przygotowały różne specjały kulinarne. Swoje stoiska miało m.in. Ministerstwo Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej, urząd wojewody mazowieckiego. Premier na zakończenie zwiedził poszczególne stanowiska i krótko rozmawiał z mieszkańcami.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama