Reklama

Biedroń: Kończymy rozmowy po lewicowej stronie o wspólnym starcie w wyborach

Kończymy rozmowy po lewicowej stronie o wspólnym starcie do Sejmu i Senatu - poinformował w poniedziałek lider Wiosny Robert Biedroń. Jak dodał, szczegóły tych rozmów zostaną ogłoszone wkrótce.

Biedroń poinformował na Twitterze ws. ewentualnej koalicji po lewej stronie. "Mam dobrą wiadomość: kończymy rozmowy po lewicowej stronie o wspólnym starcie do Sejmu i Senatu. Wkrótce ogłosimy szczegóły" - napisał lider Wiosny.

Jak powiedział PAP szef sztabu wyborczego Wiosny i sekretarz generalny partii Krzysztof Gawkowski, do ogłoszenia decyzji ws. koalicji może dojść w tym tygodniu. "Pierwszy raz od wielu lat partnerzy na lewicy okazali się roztropni i wiedzą, że najważniejszy jest program i dzięki temu jest coraz łatwiej do porozumienia" - powiedział.

Reklama

Gawkowski nie chciał zdradzić szczegółów rozmów, które prowadzi Wiosna.

Lider Wiosny na początku lipca podczas konferencji prasowej przed Sejmem mówił, że jego ugrupowanie jest w trakcie rozmów m.in. z Lewicą Razem i SLD ws. budowania wspólnej listy wyborczej na lewicy. "Rezultat tych rozmów jest dość pozytywny. Wszystko wskazuje na to, że tutaj znajdziemy wspólnie porozumienie tak, żeby razem za pewien czas przedstawić państwu jakąś koncepcję postępowego bloku w wyborach parlamentarnych" - mówił wówczas lider Wiosny.

Podczas konferencji prasowej na początku lipca Biedroń przedstawił stan rozmów w sprawie formuły startu w wyborach parlamentarnych. Jak wówczas mówił, w pierwszym wariancie dotyczącym koalicji lewicowej "te rozmowy idą w bardzo dobrym kierunku". 

"Rezultat tych rozmów jest dość pozytywny. Wszystko wskazuje na to, że tutaj znajdziemy wspólnie porozumienie tak, żeby razem za pewien czas przedstawić państwu jakąś koncepcję postępowego bloku w wyborach parlamentarnych" - powiedział lider Wiosny.

Przyznał, że rozmowy toczą się m.in. z Sojuszem Lewicy Demokratycznej, Lewicą Razem, Zielonymi, Inicjatywą Polska, Komitetem Obrony Demokracji, Obywatelami RP, Unią Pracy czy Inicjatywą Feministyczną. "Bardzo szeroko rozmawiamy na lewicy. Nie wszystkie ugrupowania oczywiście wyraziły chęć kontynuacji tych rozmów takich bardziej konkretnych, ale większość z nich chce rozmawiać" - mówił Biedroń.

Z kolei mówiąc o rozmowach z Koalicją Obywatelską (PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska) przyznał, że odbyło się spotkanie z przewodniczącym PO Grzegorzem Schetyną. "Te rozmowy także skończyły się ciekawymi konkluzjami. Nie doszliśmy tutaj aż tak daleko jak w tym bloku lewicowym, postępowym, ale myślę, że jesteśmy na dobrej drodze, żeby tutaj także osiągnąć pewne porozumienie" - powiedział. 

PAP

Reklama

Reklama

Reklama