Reklama

Wybory parlamentarne 2015

Wybory parlamentarne 2015: Debata liderów. Relacja na żywo

Zakończyła się już ostatnia, najważniejsza debata przed wyborami parlamentarnymi, które odbędą się w niedzielę, 25 października. W debacie wzięli udział liderzy ośmiu komitetów, które zarejestrowały listy wyborcze w całym kraju. Zobaczcie naszą relację minuta po minucie.

Relacja zakończona, ale będziemy kontynuować temat debaty.

22:06

Eksperci w TVP Info: Beata Szydło i Ewa Kopacz wypadły przeciętnie. Wygłaszały, razem z Januszem Piechocińskim, przygotowane wcześniej formułki.

22:05

"Newsweek": Adrian Zandberg sensacją debaty.

22:04

Krzysztof Adam Kowalczyk ("Rzeczpospolita"): W sumie starcie dość grzeczne i - jak na kulminację kampanii wyborczej - zaskakująco merytoryczne. Wyborcy mogli sobie wyrobić zdanie na temat tego, jaką politykę finansową państwa obiecuje przed głosowaniem każdy z liderów.

Reklama

22:02

Prof. Antoni Dudek w TVP Info: - Batalia między Kopacz a Szydło odbyła się wczoraj. Dzisiaj natomiast między pozostałą szóstką rozegrała się walka o wejście do parlamentu. Bardzo podobał mi się Adrian Zandberg. 

21:57

Są już pierwsze memy:


21:55

Konrad Piasecki na gorąco:

21:53

Ewa Kopacz i Beata Szydło przemawiają do swoich (wiwatujących) zwolenników.

21:50

Tak wyglądało uprzejme przywitanie Beaty Szydło i Pawła Kukiza na minutę przed debatą:

21:48

Sztaby PO i PiS zgodnie ogłosiły zwycięstwo swoich liderek. Tym razem sztab PO otoczył premier skandującymi członkami młodzieżówki.

21:44


Twitter już komentuje dzisiejszą debatę:

21:39

Przed zejściem z anteny Jarosław Gugała upomniał jeszcze Pawła Kukiza za kwestionowanie zasad, na które zgodził się jego sztab.

21:38

To już koniec debaty, ale nasza relacja będzie trwała. Zachęcamy do czytania i komentowania!

21:38

Janusz Piechociński. - Nie chcemy monopolu w polityce. PSL jest skuteczną, nowoczesną partią. Politycy PSL będą do państwa dyspozycji po wyborach. Będziemy głosem rozsądku.

21:37

Ryszard Petru: - Nowoczesna jako jedyna partia ma program, który da Polsce impuls rozwojowy. Urządzimy Polskę lepiej za te same pieniądze.

21:36

Ewa Kopacz (PO): - Do tego, by Polacy zaczęli zarabiać tak jak na Zachodzie, potrzebny jest jeszcze jeden krok. I my wiemy, jak to zrobić.

21:35

Beata Szydło (PiS): - Dobra zmiana może być przeprowadzona przez partię, która będzie miała silny mandat, a nie przez rozdrobniony parlament.

21:34

Adrian Zandberg (Razem) - Teraz media mówią państwu, że macie wybór między panią Kopacz, panią Szydło i panem Millerem, który ukrywa się za plecami pani Nowackiej. Głosujcie na partię, z którą się zgadzacie.

21:33

Paweł Kukiz (Kukiz'15) - Wybory to jest nasza ostatnia szansa, by partyjnym klanom wyrwać z rąk Polskę. Jeszcze Polska nie zginęła.

21:33

Barbara Nowacka (ZL) - Głosując na PO, możecie być pewni, że jedna trzecia ich posłów przejdzie do PiS. Głos oddany na nich, to głos stracony.

21:32

Korwin-Mikke: - Szanowni państwo, za chwilę usłyszycie państwo festiwal obietnic, tylko oni zapominają państwu powiedzieć, że żeby dać wam 500 złotych, zabiorą wam 700. Będziecie biedniejsi o 200 złotych.

21:31

Czas na podsumowania.

21:29

Ewa Kopacz (PO) wymieniała, dlaczego nie warto wchodzić w koalicję z PiS.

21:28

Janusz Korwin-Mikke zapowiedział, że zawrze koalicję nawet z kanibalami, jeśli kanibale pomogą Korwin-Mikkemu realizować jego problem. Lider partii KORWiN również uznał za "skandal" treść pytań o dziennikarzy.

21:27

- Kandydaci PSL zawiera koalicję każdego dnia. Z Polakami - powiedział Janusz Piechociński (PSL).

21:26

Paweł Kukiz uparcie podważa pytania dziennikarzy. - O co wy pytacie? Pytacie o rzeczy, które nie mają znaczenia! Bronicie partiokracji! - zarzucił.

21:25

Beata Szydło uważa, że "Polska potrzebuje samodzielnych rządów PiS". Zapowiedziała współpracę z tymi, którzy będą chcieli wprowadzać "dobre zmiany". Szydło ponownie użyła grepsu o oglądaniu Polski przez szybę Pendolino.

21:24

Ryszard Petru (Nowoczesna): - Zobaczymy, jaki będzie układ w parlamencie, ale nie ma sensu iść na zgniłe kompromisy.

21:23

Adrian Zanberg (Razem) wymienia problemy Polaków, które są, jego zdaniem, dużo ważniejsze niż koalicje np. problemy mieszkaniowe, problem emigracji. - Zdaje się, że już się kroi wielka koalicja przeciw PiS, ale to się źle skończy - uznał Zandberg.

21:22

Pytanie Grzegorza Kajdanowicza o potencjalne koalicje.

- Dzisiaj rozmowy o koalicjach są niepoważne - kontrowała Barbara Nowacka (ZL). - Bardzo trudno byłoby nam znaleźć porozumienie z Prawem i Sprawiedliwością.

21:20

- Dlaczego nikt z was nie powie, że to ta ekipa uruchomiła narodowy program transplantacji, który uratował tysiące ludzi? Termin diagnostyki w najcięższych chorobach nowotworowych to dziewięć tygodni - przekonywała Ewa Kopacz (PO).

21:19

- Bezczelność pani premier nie zna granic! - atakował Janusz Korwin-Mikke, który opowiedział się za prywatną służbą zdrowia.

21:18

- Nie kolejne fundusze, kasy, tylko racjonalność. Musimy kształcić kadrę medyczną, ponieważ się starzeje - mówił Janusz Piechociński (PSL).

21:17

Paweł Kukiz ponownie skrytykował pytanie dziennikarzy. - Mam panią uczyć, co to jest wizja państwa?! - denerwował się Kukiz, który wdał się w sprzeczkę z Dianą Rudnik.

21:16

- My proponujemy konkretne rozwiązania - po raz kolejny przypomniała Beata Szydło (PiS), która opowiedziała się za likwidacją NFZ, zwiększeniem pensji pielęgniarek i systemem, w którym pacjent jest podmiotem.

21:15

- NFZ jest wyjątkowo niewydolnym systemem - zgodził się Ryszard Petru i zwrócił uwagę na ogrom biurokracji, z którą się wiąże. - Nie bójmy się prywatnych podmiotów - zaapelował lider Nowoczesnej.

21:13

Adrian Zandberg (Razem) skrytykował system kontraktowania usług medycznych przez NFZ. - Opowiadamy się za radykalnym uproszczeniem systemu finansowania służby zdrowia, jesteśmy zdecydowanie przeciwni prywatyzacji służby zdrowia

21:12

Barbara Nowacka (ZL): - PO obiecywała skrócenie kolejek. Jak to jest możliwe, że wydłużyły się, mimo zwiększenia nakładów? To pokazuje, jak nieefektywne jest zarządzanie służbą zdrowia.

21:11

Kolejne pytanie dotyczy problemów służby zdrowia.

21:10

- Jesteśmy za przyjaznym rozdziałem państwa od Kościoła. Słowa "przyjazny" i "rozdział" są tu równie ważne - stwierdziła Ewa Kopacz (PO).

21:09

Janusz Korwin-Mikke (KORWiN) skrytykował opinię Barbary Nowackiej i nazwał jej tezy "głupotą lewicową".

21:08

Janusz Piechociński (PSL) podał przykład "złotego wieku Jagiellonów" jako wzoru relacji państwo-Kościół.

21:07

Paweł Kukiz (Kukiz'15) skrytykował dziennikarzy za zadanie pytania, które, zdaniem Kukiza, nie dotyczy spraw ustrojowych. Muzyk opowiedział się za referendum w sprawie religii w szkole.

21:06

- Polska jest państwem świeckim, jest rozdział państwa od Kościoła i nie widzę powodu, by poruszać ten temat w kampanii wyborczej - uważa Beata Szydło (PiS).

21:05

- Państwo powinno być życzliwe wobec Kościoła, ale neutralne światopoglądowo. Nie chcemy wszczynać wojny religijnej, ale jesteśmy za tym, by związki wyznaniowe same finansowały lekcje religii - to opinia Ryszarda Petru (Nowoczesna).

21:04

Adrian Zandberg (Razem): - Rozdział Kościoła i państwa powinien być oczywistością. Nie powinien on się jednak odbywać w atmosferze wojny kulturowej.

21:03

- Polska powinna być krajem świeckim. Zostawmy sferę wiary w sferze prywatnej. Należy wyprowadzić religię ze szkół - postuluje Barbara Nowcka (ZL), która domaga się również likwidacji Funduszu Kościelnego.

21:02

Ostatnia, trzecia część debaty: wizja i ustrój państwa. Jarosław Gugała pyta o relacje państwo-Kościół

21:01

- Za dużo było wyjazdów na Majdan. Niektórzy robili sobie na Majdanie "słit focie". Efekt jest taki, że nie ma nas dziś przy stole - zarzucił Ryszard Petru (Nowoczesna).

21:00

- Musimy być solidarni i prowadzić taką politykę, by być pośrednikiem między Unią Europejską a Ukrainą i Rosją - uznała Barbara Nowacka. - Nie obronimy się szabelką, obronimy się gospodarką - powiedziała.

20:58

- Unia nic nie załatwi, bo nie ma żadnego żołnierza - Korwin-Mikke uważa, że Rosja nie przestraszy się kogoś, kto nie dysponuje siłą militarną.

20:57

Janusz Piechociński przekonuje, że PSL "zawsze był głosem rozsądku w Polsce". Przewodniczący ludowców skupił się na aspektach gospodarczych polityki wschodniej.

20:56

- Nasza polityka wschodnia ma szansę być efektywną, jeżeli jest wspólną polityką UE. Nadzieje, że ktoś przestraszy się naszego samodzielnego machania szabelką, są płonne - uważa Adrian Zandberg (Razem).

20:55

- Podstawowa sprawa to nie wychodzić przed szereg. Dostawy broni do Ukrainy to samobójstwo - oznajmił Paweł Kukiz.

20:54

- Bierzecie odpowiedzialność za sprawy Polski od ośmiu lat, a zachowujecie się, jakbyście startowali z białą kartą - zarzuciła koalicji Beata Szydło (PiS)>

20:53

- Byliśmy dobrymi ambasadorami spraw ukraińskich w UE. Polska jest zdecydowana walczyć o suwerenność Ukrainy - podkreśliła Ewa Kopacz (PO).

20:52

Następne pytanie, uprzedzone przez Ryszarda Petru, dotyczy polityki Polski wobec Wschodu, a zwłaszcza wobec Rosji.

20:51

- Polska będzie miała dobre relacje z Rosją, jeśli będzie silna w Unii Europejskiej. Powinniśmy być w UE bardziej aktywni, ważne, żebyśmy kreowali politykę UE wobec Wschodu - powiedział Ryszard Petru (Nowoczesna).

20:50

Barbara Nowacka postuluje powiązanie gospodarcze z krajami ościennymi. - Taka polityka zapewnia nam bezpieczeństwo - powiedziała liderka Zjednoczonej Lewicy.

20:48

- To Stany Zjednoczone zdestabilizowały Irak, Syrię, Libię - zarzucił Korwin-Mikke, po czym skrytykował Ewę Kopacz za chwalenie się wzrostem PKB.

20:47

- F-16 ani MIG-29 nie wygra z biedą - oznajmił Janusz Piechociński (PSL). - Trzeba budować w sferze kultury pojednanie między narodami.

20:46

- Pytanie pana redaktora (o zagrożenie islamem) jest pytanie z tezą. Wysyłanie wojsk w jedno, drugie, trzecie miejsce to nie jest dobre rozwiązanie - stwierdził Adrian Zandberg (Razem).

20:45

- Polska istnieje tylko teoretycznie, Polska nie jest podmiotem polityki zagranicznej, jest przedmiotem polityki zagranicznej - przekonywał Paweł Kukiz.

20:44

- Polska musi być bezpieczna i polscy obywatele muszą być bezpieczni. Jeżeli mamy być solidarni z UE, to ja pytam, dlaczego za plecami Polski zawiera się umowy niekorzystne dla Polski - powiedziała Beata Szydło (PiS). 

20:43

Kolejne pytanie dotyczy zagrożenia radykalnym islamem.

Ewa Kopacz (PO) rozpoczęła od podziękowań w stronę Adriana Zanberga (Razem) za słowa na temat uchodźców.

20:41

- Problem uchodźców to jest problem Unii Europejskiej - przypomniał Ryszard Petru (Nowoczesna), który uważa, że Wspólnota nie radzi sobie z napływem uchodźców. - Trzeba uszczelnić granice.

20:40

Barbara Nowacka (ZL): - Ciężko słuchać ze spokojem takich słów pogardy, jakie wypowiada Janusz Korwin-Mikke. Wielkim wyzwaniem dla całego świata jest zapewnienie pokoju na Bliskim Wschodzie.

20:39

Janusz Korwin-Mikke: - Pan Adrian Zandberg mówi bzdury. To są młodzi mężczyźni, którzy zostawili swoje rodziny i idą do Niemiec, bo tam są wyższe zasiłki. Pani Merkel chce, żebyśmy tu robili obozy koncentracyjne dla imigrantów.

20:38

- Jeśli nastąpi destabilizacja na Ukrainie, będziemy mieli do czynienia z wielką emigracją ze Wschodu - zauważył Janusz Piechociński (PSL).

20:37

Adrian Zandberg (Razem): - W sprawie uchodźców trzeba zachować się przyzwoicie. Nie rozumiem, jaką moralnością kierują się ludzie, którzy chcą zatrzasnąć drzwi przed ludźmi uciekającymi przed wojną.

20:36

- To nie są uchodźcy, to imigranci zarobkowi. Polski rząd prowadzi politykę Niemiec. Jak wy chcecie terrorystów rozpoznać, jak wy się dajecie nagrywać jak dzieciaki - pytał Paweł Kukiz.

20:35

Beata Szydło (PiS): - Rozwiązanie, które zaproponowała UE, nie jest dobrym rozwiązaniem, nie jest rozwiązaniem systemowym. Dziś Polacy martwią się o swoje bezpieczeństwo. Trzeba myśleć o pomocy w tych państwach, w których zagrożeni są ci ludzie.

20:34

Ewa Kopacz (PO): - Dzięki twardej postawie Polski nie doprowadziliśmy do narzucenia państwom stałej reguły rozdziału uchodźców.

20:33

Czas na politykę międzynarodową. Pytanie o problem uchodźców.

20:32

Beata Szydło (PiS): - W Polsce jest dość pieniędzy, tylko trzeba umiejętnie nimi rządzić. 

Wiceprezes PiS wyliczała, ile budżet zyska na propozycjach podatkowych jej partii.

20:31

Adrian Zandberg (Razem): - Mamy w Polsce potężny problem ze ściągalnością podatków. I stąd ten deficyt budżetowy. Międzynarodowe korporacje nie płacą podatków, bo mają zbyt dobrych prawników, a my zbyt słabe prawo.

20:29

Janusz Piechociński (PSL) przypomina, że nasz dług publiczny jest jednym z najniższych w Europie. - Trzeba się cieszyć z tego, co się wydarzyło w ostatnich 25 latach - powiedział wicepremier.

20:28

Ewa Kopacz (PO): - Nowoczesny patriotyzm to uczciwe płacenie podatków. Podatki powinny być niskie i uczciwe. Nasz podatek będzie zachęcał, by likwidować szarą strefę.

20:27

Paweł Kukiz zgodził się z Korwin-Mikkem: - Zakaz zadłużania państwa - to również postulat Kukiza, który mówił o "gangsterce banksterów i korporacji" i o "wyprowadzaniu kasy z Rzeczpospolitej Polskiej".

20:26

Ryszard Petru (Nowoczesna): - Musimy odrzucić populizmy. Koniec z dofinansowaniem nierentownych przemysłów. Za to wszystko przyjdzie zapłacić dług przyszłym pokoleniom.

20:25

Janusz Korwin-Mikke (KORWiN) przypomina, że w latach 90. chciał wprowadzenia zakazu zadłużania się państw.

- Jakim prawem możemy się zadłużać, by nasze dzieci i wnuki musiały to spłacać? - oburzał się polityk.

20:24

Co zrobić, by Polska przestała się zadłużać, byśmy nie zbankrutowali? - to kolejne pytanie.

Barbara Nowacka (ZL): Faktycznie, Polska nie była dobrze zarządzana. 11 budżetów przejedzono, pieniądze gdzieś znikły. Trzeba zacząć inwestować w kapitał ludzki i uszczelnić system VAT.

20:22

Beata Szydło (PiS): - Proponujemy 15-proc. CIT dla małych przedsiębiorstw, proponujemy ulgi podatkowe dla pracodawców, którzy będą tworzyli miejsca pracy dla młodych ludzi. 

20:20

Adrian Zanberg (Razem): - Jeśli chcemy mieć porządne europejskie państwo, a nie państwo z tektury, to musimy mieć porządny podatek progresywny. Korporacje nie płacą w Polsce podatku dochodowego. Polski rząd bardzo mało z tym zrobił.

20:19

Janusz Piechociński (PSL): - Wszystkie niejasności podatkowe rozstrzygajmy na korzyść podatnika. Musi być zachowana równowaga między wędką a rybką.

20:18

Prosty, prorodzinny, progresywny podatek PIT z najniższą stawką od 10 proc. - to propozycja Ewy Kopacz (PO).

20:17

Paweł Kukiz: - Polski system podatkowy to przelewanie z pustego w próżne. 70 procent naszych pieniędzy jest nam zabierane i wydawane na ośmiorniczki.

Kukiz chce wprowadzenia ustawy deregulacyjnej.

20:16

Ryszard Petru (Nowoczesna): - Proponujemy proste podatki: trzy razy 16 procent. 

Ekonomista wyciągnął infografikę, za pomocą której wyjaśnił, że na tej propozycji nie stracą najubożsi.

20:15

Janusz Korwin-Mikke postuluje zlikwidowanie podatków PIT i CIT i przekonuje, że podatek progresywny jest niesprawiedliwy. - Podatki muszą zostać radykalnie zmniejszone i zliberalizowane - stwierdził.

20:14

Drugie pytanie dotyczy stawek podatkowych PIT i CIT.

Barbara Nowacka: - Zjednoczona Lewica będzie wnosiła o podniesienie kwoty wolnej od podatku.

Liderka ZL zapowiada opodatkowanie wielkopowierzchniowych sklepów, banków i najlepiej zarabiających.

20:13

Beata Szydło (PiS): - To obywatele powinni decydować. My zawsze będziemy słuchać obywateli. Nasza propozycja brzmi: powrót do wieku emerytalnego 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

20:11

Adrian Zandberg (Razem) - Dyskusja na ten temat jest niepoważna. Mamy dwie potężne dziury w systemie emerytalnym. Cóż z tego, że podniesiemy wiek emerytalny, jeśli ludzie w wieku 67 lat nie będą mogli znaleźć pracy.

20:10

Janusz Piechociński (PSL) przypomina, że wydłużył się średni wiek życia Polaków. Zauważył też, że im dłużej się pracuje, tym emerytura będzie wyższa.

20:09

Ewa Kopacz (PO) przekonuje, że o wysokości emerytur będzie decydował stan naszej gospodarki. - Uważam, że mądrze powinniśmy skorzystać z tego, że Polska jest szóstą gospodarką Europy - powiedziała premier.

20:08

Paweł Kukiz: - Proszę państwa, ja nie jestem wróżką, nie potrafię z fusów wróżyć. Stan finansów państwa to jedna wielka niewiadoma.

Kukiz postuluje przeprowadzenie referendum w sprawie wieku emerytalnego.

20:07

Ryszard Petru: - Żeby były wysokie emerytury, Polacy muszą więcej zarabiać. 

Lider Nowoczesnej opowiedział się za likwidacją przywilejów emerytalnych.

20:06

Janusz Korwin-Mikke: - Chcemy zwrócić pieniądze ludziom, którzy zostali obrabowani. Jeśli będzie rządził PO-PiS, ZUS zbankrutuje.

20:05

Barbara Nowacka: - Zjednoczona Lewica opowiada się za tym, by powiązać wiek emerytalny ze stażem pracy. Emerytury dziś są bardzo niskie. Proponujemy podwyższenie emerytur dla najuboższych o 200 złotych.

20:04

Pierwsze pytanie: Co proponujecie, by obecny i przyszły emeryt był spokojny o swoją przyszłość?

20:03

Przypominamy, że w debacie udział biorą:

PO - Ewa Kopacz
PiS - Beata Szydło
Zjednoczona Lewica - Barbara Nowacka
PSL - Janusz Piechociński
Nowoczesna - Ryszard Petru
Kukiz'15 - Paweł Kukiz
KORWiN - Janusz Korwin-Mikke
Razem - Adrian Zandberg

20:01

Diana Rudnik wita telewidzów i przedstawia zasady debaty.

19:58

Beata Szydło tuż przed debatą:

19:52

Przepychanki przed siedzibą TVP:

19:49

W studiu, gdzie odbędzie się debata, wszystko zapięte na ostatni guzik. Liderzy partii stoją już za pulpitami.

19:45

Sławomir Nitras z PO o incydencie: "Stało się tak dlatego, ze PiS wtargnął większa ilością osób niż przewidziano dla sztabów".

19:42

Dziennikarz Paweł Majewski na Twitterze: BOR i ochrona TVP nie chciały wpuścić części osób towarzyszących kandydatce PiS. Doszło do przepychanek.

19:41

Ewa Kopacz w drodze na debatę:

19:37

"Beata, Beata!" - skandują kibice Beaty Szydło, która już bez przeszkód zmierza na debatę.

19:35

Przepychanka na korytarzach TVP. Ktoś stanął na drodze sztabu Beaty Szydło. Doszło do szarpaniny.

19:32

Pod studio podjechał już "Szydłobus" z Beatą Szydło i jej współpracownikami. Kandydatka PiS na premiera wchodzi na debatę jako ostatnia. Szydło ma jedno zadanie: przypilnować wysokiej przewagi PiS w sondażach.

19:30

Ewa Kopacz wchodzi do budynku TVP. Sztab PO odrobił lekcję i zrobił dokładnie to, co sztab PiS w poniedziałek: pani premier towarzyszą krzyczący i wiwatujący młodzi ludzie.

19:27

Spokojny (jak widać) Adrian Zanberg z partii Razem. Sondaże dają młodym socjaldemokratom poparcie na poziomie 1 proc.

19:23

Politolodzy zdają się być zgodni: najwięcej do stracenia mają dziś PiS i PO, najwięcej do zyskania - wszyscy pozostali. Dzisiejsza debata może zdecydować, kto przekroczy próg wyborczy. Oprócz PO i PiS żadna z pozostałych partii nie może być na 100 proc. pewna wejścia do Sejmu.

19:21

Profesor Rafał Chwedoruk mówił w Polskim Radiu 24, że wieczorna debata jest szansą na szeroką prezentację programu mniejszych partii, dlatego ich liderzy, będą chcieli wykorzystać czas antenowy na przekonanie wyborców, że są poważnymi ugrupowaniami i powinny mieć realny wpływ na politykę. Z tego względu, zdaniem politologa, dyskusja może być pełna emocji. 

19:14


Jest i Ryszard Petru:

19:13

Tak wyglądały przygotowania do dzisiejszej debaty:

19:10

IAR: Szef klubu PO Rafał Grupiński nie spodziewa się merytorycznej dyskusji. Polityk dodaje, że zwykle, gdy w debacie uczestniczy więcej osób, na pierwszy plan wysuwają się sprawy wizerunkowe. "Niestety w takich sytuacjach, trudno jest wyłapać kwestie merytoryczne" - uważa Grupiński. Dodaje, że zagadką pozostaje zachowanie mniejszych komitetów wyborczych, które - jak się wyraził - robiły dużo hałasu wokół debaty Ewy Kopacz z Beatą Szydło. 

19:08

IAR: Rzeczniczka PiS Elżbieta Witek zapewnia, że dzisiejszą rozmowę wiceprezes Beata Szydło traktuje tak samo poważnie jak wczorajszą. Witek dodała, że należy się spodziewać, iż Beata Szydło "powie to, czego nie zdołała wczoraj". Posłanka nie chciała zdradzić, czym Beata Szydło zaskoczy dziś wieczorem. "Na gadżety nie walczymy" - żartuje. Dodaje, że z wiceprezes do studia przyjdą jej bliscy współpracownicy. "To dodaje sił, skrzydeł i daje energię" - podkreśla Witek. 

19:06

Za niedługo debata, a Leszek Miller jeszcze na zakupach:

19:04

Barbara Nowacka przeprowadzi Zjednoczoną Lewicę przez 8-procentowy próg wyborczy?

19:03

IAR: Przemysław Wipler jest zdania, że dzisiejsza dyskusja w będzie miała zdecydowanie żywszy przebieg niż wczorajsza. "Pozostałych sześć komitetów dyskryminowanych przez telewizję publiczną będzie miało okazję zadać pytania tym dwóm głównym komitetom i to będzie ze stratą zarówno dla PO jak i dla PiS-u" - zapowiedział Wipler. 

18:57


Kampania wyborcza w 15 cytatach - zobacz, co nawygadywali nasi politycy w ostatnich kilku miesiącach.

18:54

IAR: Za mało czasu, za mało dyskusji. Ryszardowi Petru nie podoba się forma dzisiejszej debaty. Zdaniem lidera Nowoczesnej, przedstawiciele komitetów będą mieli jedynie czas na krótką prezentację. Lider Nowoczesnej zaznaczył, że format debaty praktycznie uniemożliwia polemikę między poszczególnymi kandydatami, przez co widzowie nie będą mogli wyrobić sobie zadania. 

18:52

Próba generalna dziennikarzy prowadzących debatę:


18:49

Paweł Kukiz w bojowym nastroju:

18.46

Do studia przyjechała właśnie Barbara Nowacka ze Zjednoczonej Lewicy. Wcześniej stawili się Janusz Piechociński i Paweł Kukiz.

18:43

Dzisiejsza debata to szansa dla mniejszych partii politycznych - uważa socjolog Adam Bobryk z Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach w rozmowie z IAR. Ekspert zwraca uwagę, że debata będzie dla nich szansą prezentowania swoich pomysłów na tle największych graczy. "Jeżeli na ich tle zabłysną i co istotniejsze, będą aktywnymi polemistami, to pomoże im w przekroczeniu progu wyborczego" - powiedział socjolog.

18:41

Interia sprawdza polityków przed wyborami. Pytania zadają użytkownicy:

#WybieramSwiadomie - akcja specjalna Interii

18:38

W każdej turze liderzy komitetów będą mieli po trzy minuty na wypowiedź oraz 45 sekund w ramach podsumowania. Pierwszą część debaty rozpocznie Barbara Nowacka, drugą Ewa Kopacz, a trzecią ponownie Barbara Nowacka. To wynik losowania przeprowadzonego przez sztaby wyborcze.

18:35

Debata transmitowana będzie przez trzy największe telewizje. Pytania będą zadawać: Diana Rudnik (TVP), Grzegorz Kajdanowicz (TVN) i Jarosław Gugała (Polsat). Audycja ma potrwać 100 minut. Debata podzielona będzie na trzy bloki tematyczne: społeczeństwo i gospodarka, polityka zagraniczna oraz wizja i ustrój państwa.

18:32

Początkowo PO i PiS zamierzały wystawić do debaty mniej ważnych polityków, by obniżyć jej rangę na rzecz poniedziałkowego starcia Kopacz-Szydło. Jednak w ostatniej chwili dwie największe partie zdecydowały się na konfrontację swoich liderek z liderami pozostałych ugrupowań.

18:30

Wiadomo już, kto będzie reprezentował poszczególne komitety w dzisiejszej debacie:

PO - Ewa Kopacz
PiS - Beata Szydło
Zjednoczona Lewica - Barbara Nowacka
PSL - Janusz Piechociński
Nowoczesna - Ryszard Petru
Kukiz'15 - Paweł Kukiz
KORWiN - Janusz Korwin-Mikke
Razem - Adrian Zandberg

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: debata | wybory parlamentarne 2015

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy