Reklama

Wybory parlamentarne 2015

Prof. Marciniak: Kukiz traci poparcie przez tarcia w swoim środowisku

Spadek poparcia dla ugrupowania Pawła Kukiza nie może dziwić. Tak uważa profesor Ewa Marciniak, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego, która komentowała w Polskim Radiu 24 wyniki sondażu GfK Polonia.

Z badania wynika, że koalicja PiS - Solidarna Polska - Polska Razem może liczyć na poparcie 47 procent badanych. Drugie miejsce zajmuje Platforma Obywatelska z wynikiem 30 procent. Trzecie miejsce dla tworzącej się formacji Pawła Kukiza, którą popiera 10,5 procent ankietowanych. Jednak to spadek o 4,6 procent w porównaniu z czerwcem.

Profesor Ewa Marciniak podkreśla, że jedną z przyczyn spadku poparcia dla Pawła Kukiza, są tarcia w jego środowisku. Politolog przypomniała, że kilka osób odpowiedzialnych za kampanię prezydencką muzyka odeszło z jego szeregów. W jej ocenie, samo hasło "zmiany" jest niewystarczające. Potrzebna jest praca organiczna, której widocznie zabrakło - uważa profesor Ewa Marciniak.

Reklama

W sondażu Gfk Polonia udział w głosowaniu zadeklarowało 63 procent respondentów. Profesor Ewa Marciniak mówiła w Polskim Radiu 24, że ten wynik nie musi przełożyć się na realną frekwencję w jesiennych wyborach parlamentarnych. - Gdy przychodzi co do czego, to okazuje się, że bardzo drobne sprawy, na przykład zła pogoda i przysłowiowe imieniny u cioci, powodują, że na wybory nie chodzimy, więc zawsze na tym etapie są przeszacowania - zaznacza politolog.

Badanie GfK Polonia przeprowadzono w dniach 10-14 lipca 2015 roku metodą wywiadów bezpośrednich w domach respondentów na reprezentatywnej grupie 1020 Polaków. 

Informacyjna Agencja Radiowa
Dowiedz się więcej na temat: Paweł Kukiz

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL