Reklama

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy 2015

Miliony na koncie WOŚP. Padnie rekord?

35 180 564 zł - tyle już udało się zebrać w ramach tegorocznej Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na diagnozowanie chorych dzieci oraz godną opiekę medyczną dla osób starszych. W całym kraju odbyły się imprezy organizowane w ramach 23. Finału.

Do zbiórki przyłączył się m.in. prezydent Bronisław Komorowski. - Chciałem serdecznie podziękować wszystkim, którzy udzielili wsparcia WOŚP, która jak co roku gra, aby Polska była odrobinę lepsza, byśmy wszyscy byli odrobinę lepsi - powiedział, wrzucając pieniądze do puszki wolontariuszy na warszawskiej Starówce. Zachęcał wszystkich do jak największej hojności.

Szef WOŚP Jurek Owsiak na wieczornej konferencji prasowej poinformował, że zebrano już ponad 15,5 mln zł.

Miliony Polaków pokazały, że są z nami

- Miliony Polaków pokazały, że są z nami i naprawdę nieważne, ile zbierzemy - mówił dziennikarzom. Jego zdaniem fakt, że po 23 latach ludzie wciąż wspierają WOŚP, świadczy o tym, że ufają fundacji i chcą brać udział w jej działaniach. - Gdyby ludzie nas nie cenili, to by nas nie wspierali - powiedział.

Reklama

- Dzisiaj się bawimy, ale jutro już jest normalna praca. Przez wszystkie pozostałe dni my ciężko pracujemy, żeby dobrze te pieniądze wydać, żeby ludzie byli zadowoleni - dodał.

Prezes WOŚP prof. Bohdan Maruszewski przypomniał, że na stronie www.nacoidamojepieniadze.wosp.org.pl można sprawdzić, na co fundacja przeznaczyła pieniądze ze zbiórki. Zapewnił, że wszystkie wydatki są szczegółowo analizowane.

WOŚP można wspierać nie tylko wrzucając datki do puszek wolontariuszy, ale również uczestnicząc w internetowych zbiórkach lub charytatywnych aukcjach. Wszystkie sposoby przyłączenia się do zbiórki podano na stronie www.wspieraj.wosp.org.pl.

Od rana w całym kraju trwały różnego rodzaju imprezy na rzecz WOŚP. O godz. 20 w całym kraju odbyły się pokazy sztucznych ogni - "światełka do nieba", które są punktem kulminacyjnym finałowych imprez, jednak w wielu miejscach trwały one do późnych godzin wieczornych.

W głównym sztabie fundacji w Warszawie, w studiu TVP można było obejrzeć sprzęt, który WOŚP kupuje za zebrane pieniądze; można też było porozmawiać z lekarzami, którzy go na co dzień wykorzystują.

W Warszawie główną atrakcją Finału był wieczorny koncert przed Pałacem Kultury i Nauki.

W Szczecinie Finał otworzył najdzielniejszy wolontariusz, jak nazwały go media, Łukasz Berezak - chłopiec, który zmaga się z ciężką chorobą. To dla niego w ubiegłym roku Owsiak zorganizował w Szczecinie specjalny koncert.

Wśród ponad 2 tys. krakowskich wolontariuszy byli Anna Dymna, Dorota Segda, Marcin Daniec, a także... Adam Mickiewicz i Smok Wawelski. Dwuipółmetrowy smok z aluminium, podarowany przez Targi w Krakowie, jest jednocześnie jedną z atrakcji orkiestrowych aukcji. Na krakowskim Rynku odbywały się happeningi, pokazy ratownictwa i nauka pierwszej pomocy; po południu rozpoczął się koncert.

Parada jeździecka

Jedną z największych atrakcji 23. Finału WOŚP w Łodzi była parada jeździecka na ul. Piotrkowskiej z udziałem grup rekonstrukcyjnych. Koncerty i pokazy zorganizowano w łódzkiej Manufakturze, prezentowany był m.in. strażacki sprzęt ratowniczy.

W Poznaniu na placu Mickiewicza tradycyjnie stanęło miasteczko mundurowe, gdzie można było oglądać nowoczesny sprzęt wykorzystywany przez służby oraz zobaczyć z bliska kombinezon pilota F-16. Swoje namioty postawiło m.in. wojsko, strażacy, policja i WOPR. Jedne z najcięższych puszek należały do opiekunów psów rasy golden retriever. Prawie czterdziestu wolontariuszy ze zwierzakami spotkać można było w kilu punktach miasta.

W Olsztynie zorganizowano imprezę na dworcu kolejowym, gdzie można było jeździć drezyną i nauczyć się podstaw kierowania pociągiem Elf.

Na wrocławskim rynku grała w tym roku rekordowa liczba dwunastu zespołów m.in. Lipali, AudioFeels, Muchy. Inną wrocławską atrakcją była tzw. biała niedziela, w ramach której w kilku placówkach medycznych kilkaset osób mogło skorzystać z porady lekarzy specjalistów.

"Lubelskie Czaderki" w akcji

Podczas Finału w Lublinie wystąpił zespół cheerleaderek "Lubelskie Czaderki", który tworzą emerytki. Prezentowali się także inni seniorzy - m.in. odbył się pokaz mody seniorów, śpiewał zespół wokalny Senioritki

W Białymstoku główne atrakcje Finału to przejazd szynobusem po nieuczęszczanej już trasie Białystok-Waliły oraz koncerty m.in. Haliny Mlynkovej i zespołu Turbo. Wśród kwestujących spotkać można było rektora Politechniki Białostockiej oraz łazik marsjański Hyperion, który wygrał międzynarodowe zawody w Stanach Zjednoczonych.

Jak co roku atrakcjami Finału są ciekawe aukcje. W Gdańsku licytowane są m.in. rejs historycznym żaglowcem "Generał Zaruski" oraz udział w symulacji akcji strażackiej w wydrążonym tunelu pod Martwą Wisłą. Wylicytować można m.in. obiad z b. selekcjonerem reprezentacji Polski w siatkówce Andreą Anastasim, który jest obecnie trenerem klubu Lotos Trefl Gdańsk; zegarek od czterokrotnego rajdowego mistrza Polski Kajetana Kajetanowicza oraz dzień z patrolem wodnym Straży Miejskiej.

W Płocku można wylicytować pełnienie przez jeden dzień funkcji dyrektora zoo oraz udział w zimowym karmieniu żyraf, tamaryn i marmozet - najmniejszych małpek świata, a także jednodniową służbę w szeregach zakładowej straży pożarnej PKN Orlen, największej tego typu jednostki ratowniczo-gaśniczej w Europie.

Sztaby w Bydgoszczy i Toruniu wystawiły na aukcje m.in. bombki od marszałka Sejmu Radosława Sikorskiego, zwiedzanie Parlamentu Europejskiego z europosłem Januszem Zemke, scenariusz serialu "Lekarze" z autografami aktorów, a także zwiedzanie aresztu śledczego w Toruniu. Pod młotek trafiła także nazwa jednej z atrakcji Torunia - najdłuższego działającego stale w kraju wahadła Foucaulta, zawieszonego w Centrum Nowoczesności "Młyn Wiedzy".

Największy hit licytacji na rzecz WOŚP

Największy hit licytacji na rzecz WOŚP na Podkarpaciu to weekendowy pobyt dla dwóch osób w placówce Straży Granicznej w Ustrzykach Górnych. Z Podkarpacia dla WOŚP można wylicytować także, jak co roku, konika huculskiego ofiarowanego przez Zakład Doświadczalny Instytutu Zootechniki w Odrzechowej, który od wielu lat na każdy finał Orkiestry przeznacza jednego z swoich podopiecznych koników. W tym roku na licytację trafił niespełna roczny ogier o imieniu Pawik.

W sumie na rzecz WOŚP zorganizowano ponad 20 tys. akcji. Można je znaleźć na stronie www.aukcje.wosp.pl. Zebrano dzięki nim już ponad 1,3 mln zł.

Jak informuje policja, Finał przebiega spokojnie. W całym kraju odnotowano kilka incydentów.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy