Reklama

Syryjski rząd wzywa uchodźców: Wróćcie do kraju

Syryjski rząd wezwał we wtorek uchodźców, by powracali, ponieważ znaczne obszary kraju są już oczyszczone z "terrorystów". Associated Press podkreśla, że apel odzwierciedla "rosnącą pewność siebie" reżimu po ponad siedmiu latach wojny domowej.

Zwykle przedstawiciele syryjskiego rządu wzywają Syryjczyków za granicą do powrotu, występując w telewizji, bądź udzielając wywiadów prasowych. Natomiast wtorkowe wezwanie - jak podkreśla Associated Press - jest pierwszym formalnym apelem nadanym przez państwowe media.

61 proc. terytorium pod kontrolą reżimu

Syryjskie siły rządowe, korzystające ze wsparcia Rosji i Iranu, przejęły ostatnio kontrolę nad znacznymi obszarami w pobliżu Damaszku i prowadzą nową ofensywę na południu kraju. Rząd kontroluje obecnie ponad 61 proc. syryjskiego terytorium, podczas gdy na początku ubiegłego roku było to tylko 17 proc. - wskazuje Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

Reklama

Reżim syryjski nazywa wszystkich rebeliantów "terrorystami".

Ponad 5,6 mln syryjskich uchodźców

Associated Press odnotowuje, że z Syrii uciekło ponad 5,6 mln ludzi. Syryjskie MSZ wzywa ich teraz do powrotu, podkreślając, że wielu uchodźców wewnętrznych powróciło już do domów. 

Agencja zwraca jednak uwagę, że wielu Syryjczyków nie może wrócić, ponieważ ich domy zostały zniszczone. Inni boją się powołania do wojska albo zemsty ze strony sił rządowych.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama