Reklama

Syria: Znaczący krok w walce z dżihadystami. Bastion IS zdobyty

Syryjscy rebelianci wspierani przez Turcję zajęli całe miasto Al-Bab, które do tej pory było bastionem bojowników tzw. Państwa Islamskiego. Poinformowała o tym turecka armia dodając, że jest to znaczący krok w walce z dżihadystami. Obecnie miasto jest rozminowywane.

Tureckie wojsko potwierdziło w piątek, że wspierani przez nich rebelianci sprawują pełną kontrolę nad całym miastem Al-Bab na północy Syrii. Dzień wcześniej podawano, że z rąk dżihadystów z Państwa Islamskiego odbito centrum miasta.

Armia poinformowała w oświadczeniu, że Al-Bab jest cały czas oczyszczane z min i niewybuchów. W godzinach porannych w jednej z wiosek w pobliżu tego miasta doszło do zamachu bombowego, w którym zginęło 60 osób, głównie cywile.

Al-Bab to ostatni bastion IS w położonej na północy Syrii prowincji Aleppo. Wspólna ofensywa tureckiego wojska i syryjskich rebeliantów mająca na celu odbicie tego miasta rozpoczęła się w grudniu 2016 roku.

Reklama

Po zdobyciu Al-Bab tureckie siły ostrzelały pozycje IS w sąsiedniej miejscowości Tadef. Obszary na południe od niego są już zajmowane przez syryjską armię rządową i jej sojuszników.

Jednostki tureckie uczestniczą w ofensywie po stronie syryjskiej opozycji w ramach operacji "Tarcza Eufratu" prowadzonej przeciwko dżihadystom i oddziałom kurdyjskim w prowincji Aleppo. Operacja rozpoczęła się w sierpniu 2016 roku.

Al-Bab znajduje się około 40 km na południe od granicy tureckiej.

IAR/PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy