Reklama

Syria używa broni chemicznej? Oświadczenie władz

Władze Syrii nazwały "kłamstwem" twierdzenia szefów dyplomacji Francji i USA, jakoby nadal używały broni chemicznej. Rosja, której sekretarz stanu USA Rex Tillerson zarzucił odpowiedzialność za ataki chemiczne w Syrii, zdecydowanie zaprzeczyła.

Tillerson mówił we wtorek w Paryżu, że reżim syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada prawdopodobnie wciąż dopuszcza się takich zbrodni. Jego wypowiedź dotyczyła poniedziałkowego ataku we Wschodniej Gucie koło Damaszku - enklawie syryjskich rebeliantów - gdzie najprawdopodobniej użyto chloru.

Syryjskie MSZ oświadczyło, że celem takich twierdzeń jest blokowanie wszelkich starań o znalezienie drogi wyjścia z kryzysu w Syrii". Zapewniono, że "zawsze współpracowano i stwarzano warunki niezbędne do bezstronnego, obiektywnego i profesjonalnego śledztwa w sprawie użycia broni chemicznej". Syryjskie MSZ zarzuciło Zachodowi, że utrudnia ten proces "dla celów politycznych".

Reklama

Reuters odnotowuje, że w 2013 roku Syria zadeklarowała pozbycie się całej broni chemicznej. Jednak w ciągu dwóch ostatnich lat wspólne śledztwo ONZ i Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) ustaliło, że reżim Asada używał sarinu i chloru.

Reżim syryjski zaprzecza, jakoby używał broni chemicznej podczas trwającej już siódmy rok wojny w Syrii.

Oskarżenia pod adresem Rosji

Tillerson podkreślił, że rząd w Damaszku "prawdopodobnie kontynuuje używanie broni chemicznej przeciwko Syryjczykom". Oświadczył też, że ktokolwiek przeprowadził ataki, ostatecznie to Rosja "ponosi odpowiedzialność" zarówno za "ofiary we Wschodniej Gucie", jak i "niezliczonych Syryjczyków, których zaatakowano bronią chemiczną od rozpoczęcia rosyjskiej interwencji (w Syrii)".

Tillerson zarzucił Rosji nieprzestrzeganie porozumienia z USA z 2013 roku dotyczącego likwidacji broni chemicznej w Syrii oraz pomaganie rządowi w Damaszku w łamaniu Konwencji o zakazie broni chemicznej (CWC).

Zarzuty te zdementował w środę wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Riabkow. Oświadczył, że USA szukają pretekstu, żeby przedstawić Rosję w złym świetle. Zarzucił też Stanom Zjednoczonym, że chcą przeszkodzić w zorganizowaniu zaplanowanej na przyszły tydzień w Soczi konferencji w sprawie Syrii.

W Soczi 29-30 stycznia ma odbyć się "Kongres Dialogu Narodowego" Syrii; z inicjatywą taką wystąpiły Rosja i Iran - sojusznicy prezydenta Syrii - oraz Turcja, która w tej wojnie występuje przeciwko Asadowi.

W negocjacjach w Soczi wezmą udział przedstawiciele rządu w Damaszku, ale nie jest pewne, jakie delegacje i w jakim składzie będą reprezentowały inne strony sporu. Pod znakiem zapytania stoi udział syryjskiej opozycji i rebeliantów, którzy zarzucili Rosji, że nie naciska wystarczająco na Asada, oni zaś domagają się kategorycznie jego odejścia.

Tillerson, który we wtorek spotkał się w Paryżu z szefem MSZ Francji Jean-Yves'em Le Drianem ogłosił również powstanie nowej międzynarodowej grupy, mającej "położyć kres bezkarności za używanie broni chemicznej". Jak podała agencja AP, USA oraz 28 pozostałych państw sygnatariuszy umowy zamierzają "sprawniej identyfikować oraz karać" każdego, kto jej używa. Agencja dpa pisze, że Rosja krytycznie podchodzi do tej inicjatywy. (PAP)

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy