Reklama

Staffan de Mistura: Jest wspólny mianownik w sprawie syryjskiej konstytucji

"Wysokiej rangi przedstawiciele Iranu, Turcji i Rosji przeprowadzili "konkretne" rozmowy w sprawie syryjskiej komisji konstytucyjnej. Zaczął wyłaniać się w tej kwestii wspólny mianownik" - oświadczył we wtorek specjalny wysłannik ONZ do Syrii Staffan de Mistura.

"Podczas spotkania doszło do konstruktywnej wymiany myśli i konkretnych dyskusji w kwestiach związanych z utworzeniem i działaniem komisji konstytucyjnej. Zaczął wyłaniać się pewien wspólny mianownik" - podkreślił de Mistura w oświadczeniu wydanym po zakończeniu rozmów w Genewie.

Dodał, że w nadchodzących tygodniach odbędą się kolejne negocjacje w sprawie sytuacji w Syrii.

Komisja konstytucyjna

W styczniu sponsorowana przez Rosję konferencja pokojowa dla Syrii obradująca w Soczi zgodziła się na utworzenie komisji konstytucyjnej, która miałaby działać w Genewie, gdzie pod egidą ONZ prowadzone są rozmowy pokojowe. 

Reklama

Zgodnie z planami Rosji, w pracach mają brać udział strony syryjskiego konfliktu, które nie uczestniczyły w konferencji w Soczi.

Konferencję w Soczi zbojkotowali syryjski opozycyjny Wysoki Komitet Negocjacyjny (HNC) i Kurdowie. W lutym Nasr al-Hariri z HNC oświadczył, że jest gotów wesprzeć rosyjską inicjatywę utworzenia komisji konstytucyjnej dla Syrii, "o ile będzie działać pod auspicjami ONZ". Podkreślił, że HNC "nie zaakceptuje powołania komisji w Soczi".

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy