Reklama

Siły tureckie zabiły 21 żołnierzy syryjskich sił rządowych

Turcy zabili 21 syryjskich żołnierzy i zniszczyli dwa działa i dwie wyrzutnie rakiet. O północy z czwartku na piątek w prowincji Idlib wprowadzono zawieszenie broni. Nie podano, czy do ataku sił tureckich doszło przed wprowadzeniem zawieszenia broni, czy już po.

Władze w Ankarze poinformowały, że w czwartek dwóch tureckich żołnierzy zginęło, a trzech kolejnych zostało rannych po tym, jak armia syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada otworzyła ogień w mieście Idlib w północno-zachodniej Syrii.

Nie podano, czy do tureckiego ataku na siły syryjskie doszło jeszcze w czwartek, czy też już w piątek.

O północy z czwartku na piątek w prowincji Idlib formalnie wszedł w życie rozejm, który uzgodnili w Moskwie prezydenci Rosji i Turcji, Władimir Putin i Recep Tayyip Erdogan.

"Względny spokój"

Rosja jest najważniejszym sojusznikiem reżimu Asada, którego wojska prowadziły ofensywę w prowincji Idlib przeciwko rebeliantom i dżihadystom, których z kolei wspiera Turcja.

Reklama

Tymczasem Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka z siedzibą w Londynie poinformowało, że w pierwszych godzinach obowiązywania zawieszenia broni w Idlibie panował "względny spokój", choć jeszcze tuż przed wejściem w życie rozejmu w prowincji trwały bombardowania.

W ostatnich tygodniach doszło do eskalacji przemocy między siłami tureckimi i syryjskimi w prowincji Idlib, zwłaszcza pod koniec lutego, gdy 33 tureckich żołnierzy zginęło w nalotach sił syryjskich. 

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy