Reklama

WikiLeaks ujawnia

Zmiana decyzji ws. przesłuchania Assange'a w Londynie

​Szwedzka prokuratura zwróciła się do adwokatów Juliana Assange'a z prośbą o umożliwienie przesłuchania go w Londynie w związku z zarzucanymi mu przestępstwami seksualnymi. Obrona przyjęła propozycję.

Prokurator Marianne Ny zwróciła się również z prośbą o przeprowadzenie testów DNA. Od ponad dwóch i pół roku Assange przebywa w ambasadzie Ekwadoru w stolicy Wielkiej Brytanii.

W zeszłym roku adwokaci Assange'a zarzucali szwedzkiej prokurator, że odmawia przyjazdu do ambasady Ekwadoru w Londynie, aby przesłuchać Assange'a. Jak powiedziała wówczas prokurator Ny, takie przesłuchanie niewiele wniesie do sprawy, gdyż w Wielkiej Brytanii nie można zmusić podejrzanego do pobrania od niego materiału DNA.

"Zawsze byłam zdania, że przeprowadzenie przesłuchania w ambasadzie Ekwadoru w Londynie niekorzystnie odbije się na jego jakości, a Assange będzie musiał być obecny w Szwecji, kiedy będzie tam jego proces" - oświadczyła Ny.

Reklama

Jak wyjaśniła, zmieniła stanowisko w sprawie przesłuchania w Londynie, ponieważ sprawa Assange'a przedawni się w sierpniu - podała agencja Associated Press.

Jeden z obrońców Assange'a Per Samuelson powiedział, że jego klient najprawdopodobniej przyjmie ofertę szwedzkiej prokuratury po zapoznaniu się z jej szczegółami. Dodał, że rozmawiał z Assange'em w piątek rano. "To jest coś, czego domagaliśmy się od ponad czterech lat" - powiedział Samuelson agencji AP. "Julian Assange chce być przesłuchany, by zostać oczyszczonym z zarzutów" - dodał.

Od 2011 roku oskarżony o gwałt Assange objęty jest nakazem aresztowania, który został podtrzymany przez szwedzki sąd w lipcu 2014 roku; w listopadzie wniosek o anulowanie nakazu odrzucił sąd apelacyjny w Sztokholmie.

Sam Assange twierdzi, że jest niewinny i obawia się, że po ekstradycji do Szwecji zostanie przekazany władzom amerykańskim w związku z ujawnianymi przez WikiLeaks tajnymi dokumentami, m.in. dotyczącymi operacji wojskowych USA w Iraku i Afganistanie, oraz tysiącami depesz dyplomatycznych amerykańskich misji na całym świecie.

Od chwili udzielenia mu azylu w ekwadorskiej ambasadzie Australijczyk nie opuszcza znajdującego się w centrum Londynu budynku. Na jego potrzeby jedno z biur przerobiono na apartament, w którym Assange mieszka, pracuje i przyjmuje gości.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy