Reklama

Wielki Post 2022: Ile trwa i co oznacza w obliczu wojny w Ukrainie?

Wielki Post to święto, które podczas wojny w Ukrainie ma dla chrześcijan szczególną wartość. Okres przygotowań do najważniejszego okresu w roku - Wielkanocy, z uwagi na sytuację za wschodnią granicą, powinien być więc nie tylko czasem pokuty, ale również wsparcia i modlitwy w intencji potrzebujących. Co oznacza Wielki Post, ile trwa i jak przeżywać Wielki Post w obliczu agresji Rosji na Ukrainę?

Wielki Post 2022 za sprawą wojny w Ukrainie zyskuje dodatkowe znaczenie, gdyż trudno nam jest przygotowywać się do Wielkanocy, nie myśląc o naszych sąsiadach zza wschodniej granicy, którzy heroicznie walczą o wolność ojczyzny. O tym, że agresja rosyjska zaburzyła spokój w Europie doskonale wie m.in. papież Franciszek, który pierwszy dzień Wielkiego Postu Środę Popielcową ustanowił dniem postu i modlitwy w intencji pokoju na świecie. 

Reklama

Przypominamy, ile trwa Wielki Post i podpowiadamy, jak można przeżywać czas przygotowań do Wielkanocy w obliczu aktualnej sytuacji politycznej. Wyjaśniamy również ogólnie, co oznacza Wielki Post

Co oznacza Wielki Post: Droga Krzyżowa i Gorzkie Żale

Co oznacza Wielki Post? Jest to przede wszystkim czas nawrócenia, refleksji i pokuty, w którym wierni poszczą i przygotowują się do przeżywania świąt wielkanocnych, będących pamiątką męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. 

  • Wielki Post to również czas, w którym chrześcijanie uczestniczą w nabożeństwach drogi krzyżowej, odprawianych w piątki. Wierni, przechodząc przez 14 symbolicznych stacji drogi krzyżowej, rozważają wydarzenia z życia Jezusa Chrystusa, aby w ten sposób upamiętnić jego męczeńską śmierć. 
  • Inną tradycją związaną z Wielkim PostemGorzkie żale, czyli wielkopostne nabożeństwa pasyjne, które składają się z trzech części, złożonych z hymnu i dwóch pieśni.

Ile trwa Wielki Post?

Ile trwa Wielki Post 2022? Wcale nie równe 40 dni! 

Początek Wielkiego Postu wyznacza zawsze Środa Popielcowa. W tym roku jest to 2 marca, ale do daty nie należy się przywiązywać, ponieważ, podobnie jak sama Wielkanoc, Środa Popielcowa jest świętem ruchomym. Ostatni dzień Wielkiego Postu 2022 to czwartek 14 kwietnia. 

  • Później następuje tzw. post paschalny, który obejmuje dwa dni: Wielki Piątek i Wielką Sobotę. 

Wielki Post 2022: Słowa papieża Franciszka w obliczu wojny w Ukrainie

Wojna w Ukrainie to dramat ludzki, obok którego nie da się przejść obojętnie. Musimy o tym pamiętać i wspierać naszych sąsiadów za wschodnią granicą zwłaszcza w okresie Wielkiego Postu, który zawsze jest czasem pokuty i refleksji nad życiem ludzkim, jednak w tym roku ma szczególne znaczenie.  

Słowa Papieża Franciszka na Wielki Post 2022 są ważne i niezwykle pouczające, ponieważ podkreślają to, że w okresie przygotowań do Wielkanocy powinniśmy przede wszystkim myśleć o innych ludziach i dzielić się z nimi dobrem.

Wielki Post, na który nakłada się trudny czas wojny w Ukrainie powinniśmy więc przeżywać poszcząc i modląc się, szczególnie w intencji pokoju na świecie. Pamiętajmy jednak, że nieoceniona jest również pomoc materialna czy logistyczna dla uchodźców uciekających z kraju, w którym za sprawą najazdu wojsk rosyjskich panuje obecnie prawdziwe piekło. 

Czytaj również:

Wielki Post 2022: Kiedy rozpoczyna się Wielki Post i ile trwa?

Środa Popielcowa: Kogo obowiązuje ścisły post?

Środa Popielcowa: Czy trzeba iść na msze? 

Zobacz także:

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy