Reklama

Wielki Piątek 2022. Jaki post obowiązuje? Czy to dzień wolny od pracy?

Wielki Piątek to drugi dzień Triduum Paschalnego, który w wielu krajach uważany jest za dzień wolny od pracy. Czy w naszym kraju również? Jak powinniśmy obchodzić Wielki Piątek? Jaki post dziś obowiązuje? Sprawdzamy, w jaki sposób Wielki Piątek ma nas przygotować do Wielkanocy.

Wielkanoc 2022 zbliża się wielkimi krokami. To święto upamiętniające zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Trzy dni przed Wielkanocą chrześcijanie obchodzą Triduum Paschalne: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielką Sobotę. Każdy z tych dni ma swoją symbolikę i związany jest z innymi tradycjami.

Kiedy wypada Wielki Piątek 2022, co oznacza i czy to dzień wolny od pracy? Czy w Wielki Piątek obowiązuje ścisły post? Wyjaśniamy.

Kiedy wypada Wielki Piątek w 2022 roku?

Wielkanoc jest świętem ruchomym i przypada w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca. Oznacza to, że wierni obchodzą to święto najwcześniej 22 marca, a najpóźniej 25 kwietnia.

Reklama

Wielkanoc w 2022 roku będzie miała miejsce w niedzielę, 17 kwietnia. Wielkanoc poprzedza Wielki Post i Triduum Paschalne, którego połowę wyznacza Wielki Piątek. W tym roku Wielki Piątek wypada zatem 15 kwietnia.

Wielki Piątek 2022. Co to za święto? Czy obowiązuje ścisły post?

Wielki Piątek to czas powagi, smutku i zadumy. W tym dniu chrześcijanie na całym świecie obchodzą przeżywają mękę i śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu. W Wielki Piątek podczas liturgii księża i służba noszą czerwone szaty, symbolizujące zwycięstwo miłości nad śmiercią.

Zgodnie z Kodeksem prawa kanonicznego, w Wielki Piątek obowiązuje post ilościowy oraz jakościowy. Osoby powyżej 14 roku życia powinny powstrzymać się od jedzenia mięsa. Do tego osoby od 18. do 60. roku życia powinni ograniczyć się do trzech posiłków, przy tym tylko jeden do syta, a dwa lekkie. Z tego obowiązku zwolnieni są chorzy.

Dlaczego nie ma mszy świętej w Wielki Piątek 2022?

Wielki Piątek jest jedynym dniem w roku, w którym nie odprawia się mszy świętej. Dlaczego? Jezus Chrystus w tym dniu ofiarował się na krzyżu, dlatego Kościół nie uważa za stosowne składać w tym czasie ofiary bezkrwawej.

W Wielki Piątek sprawowana jest Liturgia Męki Pańskiej, która ma wyjątkowy charakter. Kościół wspomina męki i śmierć Chrystusa na Golgocie. Głównym wydarzeniem podczas liturgii w Wielki Piątek jest adoracja krzyża. Kapłani, służba liturgiczna i wierni składają pocałunek na figurze Jezusa zawieszonej na krzyżu.

Następnie odbywa się procesja z Najświętszym Sakramentem do specjalnie przygotowanej kaplicy, symbolizującej Grób Pański. Adoracja trwa do późnych godzin nocnych.

Czy w Wielki Piątek trzeba iść do kościoła?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy w Wielki Piątek trzeba iść do kościoła? Odpowiedź brzmi - nie. Wierni w tym dniu nie są zobowiązani do uczestnictwa w liturgii, jednak jest to zalecane. Obowiązkiem każdego chrześcijanina jest natomiast udanie się na mszę w Wielkanoc. Mówi o tym Prawo Kanoniczne oraz Episkopat Polski.

Czy Wielki Piątek to dzień wolny od pracy?

Niestety, nie mamy dobrych wieści dla tych osób, które zastanawiają się, czy Wielki Piątek jest dniem wolnym od pracy. 15 kwietnia to zwyczajny dzień roboczy. Oznacza to, że pracodawca nie ma obowiązku zapewnić nam dnia wolnego w Wielki Piątek.

Co ciekawe, Wielki Piątek jest wolnym dniem w wielu innych krajach Europy. Należą do nich m.in.:

 • Austria,
 • Dania,
 • Estonia,
 • Hiszpania,
 • Holandia,
 • Niemcy,
 • Słowacja,
 • Szwecja,
 • Finlandia,
 • Malta,
 • Cypr.

Ciekawostką jest również fakt, iż w 2018 roku powstał projekt ustawy, która mówiła o uznaniu Wielkiego Piątku za dnia wolnego od pracy. Argumentowane było to ważnością tego święta względem nadchodzącej Wielkanocy oraz Poniedziałku Wielkanocnego. Niestety dalsze działania w tym kierunku nie zostały podjęte. 

Zobacz też:

Czy Wielki Czwartek i Wielki Piątek to dni wolne od pracy?

Kto nie musi pościć?

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy