Reklama

Wielki Czwartek 2022. Czy trzeba iść do kościoła? Czy obowiązuje post?

Wielki Czwartek jest świętem ruchomym, uzależnionym od terminu Wielkanocy. Jak wiemy, święto Zmartwychwstania Pańskiego odbywa się w pierwszą niedzielę po wiosennej pełni księżyca. W tym roku Wielki Czwartek wypada 14 kwietnia. Czy jest to dzień wolny od pracy? Jak celebruje się Wielki Czwartek w kościele katolickim?

Wielkanoc 2022 przypada w niedzielę, 17 kwietnia. Przed nią czeka na wierzących chrześcijan Triduum Paschalne, rozpoczynające się Wielkim Czwartkiem i kończące na Poniedziałku Wielkanocnym. Rozpoczęcie Wielkiego Tygodnia ma miejsce 10 kwietnia, w Niedzielę Palmową. Wtedy wierni przynoszą do kościoła palmy symbolizujące odradzające się życie. Jak natomiast obchodzi się Wielki Czwartek?

Wielki Czwartek. Co to za dzień? Co się wtedy wspomina w kościele?

Wielki Czwartek rozpoczyna Triduum Paschalne. Jest dniem, w którym milkną dzwony kościelne. Używa się ich ponownie dopiero w Wielkanoc, na znak zmartwychwstania Jezusa.

Reklama

To właśnie w czwartek odbyła się ostatnia wieczerza Chrystusa z apostołami. Następnie został on pojmany oraz skazano go na ukrzyżowanie. Wcześniej - na pożegnanie - obmył wszystkim uczniom nogi, czekając na nadejście Ducha Świętego. 

Jak przeżyć Wielki Czwartek? Jak wygląda msza?

Triduum Paschalne rozpoczyna się czwartkową mszą w kościele. To właśnie wtedy papież, idąc w ślady Jezusa, obmywa nogi zaproszonym na mszę ubogim lub więźniom. W niektórych kościołach ksiądz również obmywa nogi swoim wiernym. Tradycja ta jest dość młoda, gdyż zapoczątkowano ją w 1979 roku.

W tym dniu wierni odbywają sakrament pokuty oraz mogą przystąpić do komunii świętej. Eucharystia przyjmowana jest tego dnia tylko na porannej mszy. Wieczorem natomiast księża celebrują z wiernymi misterium paschalne. Msza upamiętnia ostatnią wieczerzę Jezusa. Kapłani noszą wtedy białe szaty liturgiczne oraz otrzymują kwiaty od wiernych. Wszystko dlatego, iż na ostatniej wieczerzy Chrystus ustanowił sakrament Eucharystii oraz sakrament kapłaństwa

Po zakończeniu wieczornej wieczerzy Najświętszy Sakrament przenoszony jest do ciemnicy, w której chrześcijanie mogą się modlić do późnych godzin wieczornych. Kontynuują również swoje modlitwy w Wielki Piątek.

Czy w Wielki Czwartek trzeba iść do kościoła?

Czy w Wielki Czwartek trzeba udać się na mszę? Według portalu msze.info, wierzący nie są zobowiązani do uczestniczenia w Mszy Wieczerzy Pańskiej. Informacja zawarta jest w Kodeksie Prawa Kanonicznego i potwierdzona przez Episkopat Polski. Katolicy zobowiązani są natomiast wziąć udział w modlitwie wielkanocnej.

Istnieje również możliwość wzięcia udziału we wspólnej modlitwie za pomocą transmisji telewizyjnej. Gdzie obejrzeć mszę w Wielki Czwartek? O godzinie 7:00 odbędzie się transmisja z Jasnej Góry na kanale Telewizja Republika. Telewizja TRWAM udostępni mszę z Watykanu o godzinie 9:30. Osoby, które o poranku nie mogą się pomodlić, mają szansę o godzinie 19:00 dzięki antenie TVP3. 

Istnieje również możliwość wzięcia udziału we wspólnej modlitwie przez Internet. O godzinie 18:00 odbędzie się transmisja z parafii św. Elżbiety Węgierskiej w Jaworznie, lecz nie jest to jedyne miejsce, które udostępnia ceremonię w Sieci. Zainteresowani znajdą dogodną dla siebie ceremonię na portalu YouTube oraz na stronie msza-online.net. 

Czy Wielki Czwartek jest dniem wolnym od pracy?

Dawniej w Wielki Czwartek powstrzymywano się od pracy fizycznej. To samo dotyczyło kolejnych dni Wielkiego Tygodnia. W niektórych krajach (np. w Danii) od Wielkiego Czwartku nie chodzi się do pracy. W Polsce Wielki Czwartek tak samo jak Wielki Piątek nie jest dniem ustawowo wolnym. Jedynym takim dniem jest Poniedziałek Wielkanocny, który wypada 18 kwietnia.

Czy w Wielki Czwartek trzeba pościć?

Od Środy Popielcowej rozpoczyna się tak zwany Wielki Post. Wtedy to powinniśmy zrezygnować z mięsa i ograniczyć wielkość posiłków. Według Prawa Kanonicznego oficjalny post odbywa się wyłącznie w Popielec oraz w Wielki Piątek.  Gdyby chciało się iść zgodnie z tradycją, należałoby pościć przez cały okres od Środy Popielcowej, aż do Wielkanocy. Nie wlicza się w to niedzieli, gdyż uznano ten dzień za niepostny.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy