Reklama

Wielkanoc 2022. Czy Wielki Czwartek i Wielki Piątek to dni wolne od pracy?

Czy Wielki Czwartek i Wielki Piątek są wolne od pracy? To dla wielu najważniejsze pytanie zbliżających się Świąt Wielkanocnych, które obchodzimy już 17 kwietnia. W 2022 roku z mocy ustawy jest osiem dni wolnych od pracy, a licząc wszystkie soboty oraz niedziele jest ich aż 113. Czy Wielki Czwartek i Wielki Piątek wliczają się w dni wolne od pracy? Upewnijmy się w tej kwestii!

Czy w Wielki Czwartek i Wielki Piątek się pracuje? Dni wolne od pracy 2022

Za sobą mamy już kilka wolnych dni. Pierwszy dzień stycznia tego roku wypadł w sobotę i w zamian za ten dzień mogliśmy odebrać sobie wolne w innym terminie. Najczęściej wybierany był 7 stycznia, gdyż dzień wcześniej przypadało święto Trzech Króli.

Ostatnie trzy miesiące to natomiast czas wytężonej pracy, który potrwa jeszcze do 18 kwietnia. Kalendarz dni wolnych zakłada, że odpoczniemy dopiero w Poniedziałek Wielkanocny.

Reklama

Dwa tygodnie później czeka nas majówka. Niestety niezbyt szczęśliwie 1 maja wypada w niedzielę, a więc nie będziemy mogli sobie za ten dzień odebrać dnia wolnego. Dzień wolny od pracy to również 3 maja.

Trochę ponad miesiąc później, bo 16 czerwca, wypada Boże Ciało. Dniem wolnym od pracy jest również 15 sierpnia. To wtedy wypada Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny łączone ze Świętem Wojska Polskiego. Na kolejne dni wolne trzeba czekać aż do listopada. Do pracy nie pójdziemy we Wszystkich Świętych (1 listopada) oraz w Święto Niepodległości (11 listopada.) Kolejne dni wolne od pracy to 27 grudnia, w święto Powstania Wielkopolskiego

Wielki Czwartek i Wielki Piątek: Kiedy wypada Wielkanoc 2022?

Wielkanoc w tradycji chrześcijańskiej poprzedza 40-dniowy post, natomiast tydzień przed Wielkanocą przypada Wielki Tydzień. Rozpoczyna się wraz z Niedzielą Palmową. Ta w tym roku przypada na 10 kwietnia. Warto pamiętać, że Wielkanoc to ruchome święto. Dlatego co roku jego data, w przeciwieństwie do Bożego Narodzenia, się zmienia. Kiedy wypada Wielkanoc 2022?

Ustalono, że Wielkanoc celebrowana będzie co roku w pierwszą niedzielę po wiosennej pełni księżyca. Dlatego też Wielkanoc 2022 przypada na niedzielę 17 kwietnia. To oznacza, że Wielki Czwartek, rozpoczynający u chrześcijan Triduum Paschalne, wypada w tym roku 14 kwietnia, Wielki Piątek - 15, a Wielka Sobota - 16 kwietnia. Poniedziałek Wielkanocny to dzień wolny od pracy. Ten, przypomnijmy, przypada na 18 kwietnia. Natomiast po Wielkanocy trwa oktawa wielkanocna, która ma osiem dni.

Czy Wielki Czwartek i Wielki Piątek są wolne od pracy?

Niestety, nie mamy dobrych wiadomości dla tych, którzy zastanawiają się, czy w Wielki Czwartek i Wielki Piątek będą musieli pójść do pracy. Zarówno czwartek, jak i piątek, nie są dniami ustawowo wolnymi od pracy. Dla większości polskich pracowników to zwyczajny dzień roboczy, a jeżeli ktoś liczy na dni wolne od pracy w tym czasie, musi poprosić o urlop. Pocieszyć nas może natomiast fakt, iż otrzymamy o jeden dzień dłuższy weekend. Poniedziałek Wielkanocny, zwany również Lanym Poniedziałkiem jest dniem ustawowo wolnym od pracy. 

Z wolnego mogą się cieszyć natomiast uczniowie szkół i nauczyciele. Od 14 do 19 kwietnia obejmuje ich wiosenna przerwa świąteczna. Na zajęcia wrócą oni dopiero po Poniedziałku Wielkanocnym.

Wielki Czwartek i Wielki Piątek. Czy sklepy będą otwarte?

Czy w Wielki Czwartek i Wielki Piątek otwarte są sklepy? Z racji, że nie są to ustawowo dni wolne od pracy, w Wielki Czwartek i Wielki Piątek sklepy funkcjonują normalnie. O większe zapasy warto zadbać w sobotę 16 kwietnia, bo zarówno Wielkanoc jak i Poniedziałek Wielkanocny to dni wolne od pracy ustawowo, przez co wtedy sklepy będą zamknięte. Wyjątek stanowić będą stacje benzynowe.

***

Czytaj także:

Franciszek do Polaków: Otwierając domy przed gośćmi z Ukrainy, staliście się ich rodziną

Niecodzienny gość w Krakowie. Ulicami miasta spacerował bóbr

Część produktów marki Kinder wycofana. Powodem salmonella. Co to jest i jakie ma objawy?

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy