Reklama

Poniedziałek Wielkanocny 2022: Nie tylko Śmigus-Dyngus. Jakie jeszcze tradycje obchodzimy?

Poniedziałek Wielkanocny to dzień wypełniony tradycjami. Najbardziej popularna to oczywiście Śmigus-Dyngus czyli święto, które kiedyś było dwoma odrębnymi obyczajami, a ich nazwy z czasem się połączyły. Tradycja oblewania wodą ma już kilkaset lat. Poniedziałek Wielkanocny 2022: Tradycje. Jakie obchodzimy?

Wielkanoc 2022 to wyjątkowy czas w kalendarzu każdego chrześcijanina, a Poniedziałek Wielkanocny to drugi dzień świąt zmartwychwstania. Z tym wiąże się tradycja Śmigusa-Dyngusa. Choć Śmigus i Dyngus to kiedyś dwa odrębne obyczaje, praktykowane były jednego dnia. Dlatego z czasem ich nazwy się połączyły i dziś tradycja traktowana jest jako jedno. 

Poniedziałek Wielkanocny 2022: Kiedy wypada?

Jak wiadomo, Wielkanoc to święto ruchome, którego data zmienia się każdego roku, zupełnie inaczej niż w przypadku Bożego Narodzenia. To oznacza, że data Wielkiej Niedzieli oraz Poniedziałku Wielkanocnego zmienia się na przestrzeni lat. Święta Wielkanocne wypadają najczęściej w marcu, jednak w tym roku przypadają one na połowę kwietnia.

Reklama

Kiedy wypada Wielkanoc 2022? Wielki Czwartek, który rozpoczyna Triduum Paschalne, w tym roku przypada na 14 kwietnia. Dzień później, 15 kwietnia, w Wielki Piątek chrześcijanie upamiętniają śmierć Jezusa. W Wielką Sobotę 16 kwietnia przez cały dzień trwa święcenie pokarmów. Wielka Niedziela przypada w tym roku 17 kwietnia co oznacza, że Poniedziałek Wielkanocny i Śmigus-Dyngus przypadają na 18 kwietnia.

Poniedziałek Wielkanocy 2022: Tradycje Śmigus-Dyngus

Pierwsze wzmianki o zwyczaju Śmigus-Dyngus pochodzą z XV wieku. Pierwotnie były to jednak dwa osobne święta. Dyngusem nazywano datek, który w Poniedziałek Wielkanocny przekazywały gospodynie mężczyznom. Ci w ten dzień odwiedzali sąsiadów i składali życzenia. W zamian mogli liczyć na podarunek w postaci jaj, wędlin czy pieczywa. 

Śmigus to obyczaj polewania się wodą w Poniedziałek Wielkanocny, stąd też nazwa "lany poniedziałek". Wodą ochlapywano panny ku czci płodności, a kolejnego dnia, we wtorek, miał miejsce rewanż i młode kobiety mogły odpłacić się mężczyznom. Wierzono, że dziewczyna, która w Śmigus-Dyngus wróci do domu przemoczona, szybko wyjdzie za mąż.

Nieoblana panna była zdenerwowana i zaniepokojona, gdyż oznaczało to brak zainteresowania ze strony miejscowych kawalerów. Oprócz wykorzystania święta Śmigus-Dyngus jako okazji do flirtowania, zwyczaj ma korzenie pogańskie i wiąże się z radością po odejściu zimy oraz z obrzędami mającymi zapewnić urodzaj i płodność. Słowianie, dla których przyroda była niezwykle ważna, żegnali w ten sposób zimę i cieszyli się z nadejścia wiosny. 

Poniedziałek Wielkanocny 2022: Tradycje Polskie

Poniedziałek Wielkanocny to nie tylko Śmigus-Dyngus. W zależności od regionu Polski Lany Poniedziałek to różne tradycje. Na południu kraju w niektórych wsiach wciąż kultywuje się stary zwyczaj porannego skrapiania pól wodą święconą w Poniedziałek Wielkanocny, aby zapewnić obfite plony. Najczęściej towarzyszy mu modlitwa, a niekiedy również ognisko. 

Nad rzeką Pilicą praktykowano zwyczaj nazywany kurkiem dyngusowym. Polegał on na wożeniu koguta na dwukołowym czerwonym wózku ozdobionym kwiatami i kolorowymi wstążkami. Kogut był ważnym symbolem związanym z nadejściem wiosny, ponieważ łączono go z urodzajem, zdrowiem i witalnymi siłami. 

Z kolei na Kaszubach w Śmigus-Dyngus, zamiast polewać się wodą, kąpano się w jeziorze lub morzu, aby w ten sposób uchronić się przed chorobami i pechem. W Krakowie w Lany Poniedziałek przy klasztorze Norbertanek na Salwatorze do dziś odbywa się wielkanocny jarmark odpustowy Emaus. Ten nazwany jest tak na cześć biblijnego miasteczka, dokąd szedł zmartwychwstały Chrystus.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy