Reklama

Kiedy wypada Wielkanoc 2022? I dlaczego tak późno?

Wielkanoc jest świętem ruchomym, co oznacza, że każdego roku przypada w innym terminie. Przyjęło się, że święto to jest obchodzone w niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca, czyli w okresie od 22 marca do 25 kwietnia. Kiedy wypada Wielkanoc w 2022 roku?

Wielkanoc jest jednym z najważniejszych świąt obchodzonych przez wyznawców religii chrześcijańskiej. Upamiętnia ona mękę Jezusa i jego zmartwychwstanie. Wiemy już, że święto wypada w pierwszą niedzielę po wiosennej pełni księżyca. Kiedy więc będziemy obchodzić Wielkanoc 2022?

Dlaczego Wielkanoc jest świętem ruchomym?

Wiele osób zastanawia fakt, dlaczego Wielkanoc jest świętem ruchomym. Wynika to z zapisów Ewangelii. Ukrzyżowanie Jezusa miało miejsce na trzy dni przed żydowską Paschą. Ten obrzęd obchodzony jest zawsze w pierwszą wiosenną pełnię. W 325 roku ustanowiono, że Wielkanoc świętowana będzie w niedzielę po Passze. Pomimo zmian kalendarza na kalendarz juliański (a później i na gregoriański), tradycja pozostała niezmienna. 

Reklama

Ile trwa Wielkanoc?

Na 46 dni od Wielkanocy rozpoczyna się Wielki Post. To właśnie wtedy, w Środę Popielcową rozpoczynamy wędrówkę z Jezusem. Ostatni tydzień przed Wielkanocą jest nazywany Wielkim Tygodniem i rozpoczyna go Niedziela Palmowa. Wspominanie ostatnich chwil życia Chrystusa i jego pochówku następuje w trakcie Triduum Paschalnego (Wielki Czwartek, Wielki Piątek oraz Wielka Sobota).

Niedziela Wielkanocna to nie ostatni dzień celebracji. Kolejnego dnia rozpoczyna się Oktawa Wielkiej Nocy. Oznacza to, że Kościół Katolicki przez kolejne 8 dni świętuje cud Zmartwychwstania Pańskiego. Uroczystości kończą się w Niedzielę Miłosierdzia Bożego (inaczej zwaną Białą Niedzielą).

Kiedy wypada Wielkanoc 2022?

Wiemy już, że Wielkanoc jest świętem ruchomym. Obchodzona jest zawsze w niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca. Wypada więc pomiędzy drugą połową marca a końcem kwietnia. 

Marcowa pełnia nie jest uwzględniana, gdyż była ona przed astronomiczną wiosną. Następna wypada w połowie kolejnego miesiąca. Dlatego też Wielkanoc w 2022 roku będziemy obchodzić dość późno - czyli 17 kwietnia.

Jak obchodzić Wielkanoc?

Wielkanoc obchodzi się zazwyczaj poprzez wspólne zjedzenie śniadania. Spożywa się wtedy "święconki", czyli produkty poświęcone w kościele w Wielką Sobotę. Jest to czas, w którym dzielimy się jajkiem z domownikami i składamy wzajemnie życzenia. Tradycja zabrania wyrzucenia produktów ze święconki oraz dawania ich zwierzętom.

Sama święconka również ma ogromne znaczenie. Dużo produktów wkładanych do koszyczka ma swoją symbolikę. Wśród nich znajdziemy:

  • Baranka - symbol Chrystusa,
  • Chleb - ciało Chrystusa,
  • Sól - oczyszczenie oraz prawda,
  • Chrzan - męka Pańska,
  • Jajko - zwycięstwo nad śmiercią,
  • Twaróg lub ser - przymierze człowieka z naturą,
  • Mięsa i wędliny - zapewnienie dostatku i sytości,
  • Ciasto - symbol umiejętności i doskonałości.

Dlaczego akurat śniadanie jest najważniejsze? Dlatego, że był to pierwszy posiłek zjedzony wraz z Jezusem po jego zmartwychwstaniu przez apostołów.

Wielkanoc prawosławna. Wielkanoc katolicka

Wielkanoc jest ważnym świętem zarówno dla prawosławnych, jak i katolików. Różnica polega natomiast na dacie tego święta. W kościele prawosławnym Wielkanoc 2022 obchodzona będzie 24 kwietnia. Inna data spowodowana jest różnicą w kalendarzach. W Kościele katolickim używany jest kalendarz gregoriański, natomiast w prawosławnym - kalendarz juliański.

Wielkanoc prawosławna i katolicka są do siebie bardzo zbliżone pod względem celebracji. W obu przypadkach nie obchodzi się liturgii w Wielki Piątek. Podobne są również dekoracje świątyni i strój kapłana. 

Istnieje również nieznaczna różnica w święconym w Wielką Sobotę koszyczku. W kościele prawosławnym zamiast zajączków i baranków, wkładana jest świeczka. Dodatkowo wyznawcy tego Kościoła dłużej świętują Zmartwychwstanie Pańskie niż katolicy. Od Wielkanocy przez kolejne 40 dni wierni witają się słowami "Chrystus Zmartwychwstał". Na odpowiedź takiego powitania słyszą "Zaiste Zmartwychwstał". 

***

Czytaj także: Ambasador Ukrainy w Watykanie: Gdyby papież przyjechał, wojna by się skończyła

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy