Wybory do Parlamentu Europejskiego. Wieczór wyborczy na żywo
Według sondażowych wyników wybory do Parlamentu Europejskiego wygrało Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 43,1 proc. Koalicja Obywatelska zdobyła 38,4 proc. Wiosna otrzymała 6,7 proc. głosów, Konfederacja - 6,2 proc. Pod progiem wyborczym znaleźli się: Kukiz'15 z wynikiem 3,8 proc. oraz Lewica Razem z 1,4 proc.
Zamykamy dzisiejszą relację na żywo. Dziękujemy za śledzenie wydarzeń z serwisem Interia Fakty.
Pierwszą konferencję w poniedziałek PKW zaplanowała na godz. 10:00. Z kolei Parlament Europejski na bieżąco aktualizuje informacje o wynikach (czytaj tutaj).
Wstępne oficjalne wyniki wyborów do europarlamentu w Niemczech nie różnią się znacząco od wyników sondażu exit poll.
Według wstępnych oficjalnych wyników po przeliczeniu głosów w 358 z 401 okręgów wyborczych najsilniejszy w RFN wciąż jest blok partii chadeckich CDU/CSU. Traci on jednak znacząco w porównaniu z rokiem 2014. Na CDU - partię kanclerz Angeli Merkel - głosowało 22,2 proc. wyborców. Jest to najgorszy wynik tego ugrupowania w wyborach ogólnokrajowych w historii. Rezultat jest niższy od tego sprzed pięciu lat o 7,3 pkt. proc. Z kolei bawarska CSU w skali całego kraju zdobyła 7,2 proc. głosów - 1,1 pkt. proc. więcej niż poprzednio. W sumie chadecki blok ma 29,4 proc. poparcia, co przekłada się na 29 miejsc w europarlamencie, o 5 mniej niż w mijającej kadencji.
- Jestem rozczarowany, bo liczyłem, że będzie to przekonujące zwycięstwo. PiS nie ma nic do zaoferowania w sprawach europejskich. PiS zrujnował pozycję Polski na arenie europejskiej. Myślałem, że to będzie sprawiedliwie, czyli krytycznie, ocenione - powiedział podczas wieczoru wyborczego Radosław Sikorski.
- W odróżnieniu od Węgier mamy koalicję, z którą PiS może przegrać, a to już daje nadzieje na jesień - dodał były minister spraw zagranicznych, który teraz, najprawdopodobniej obejmie mandat europosła.
Zgodnie z sondażem late poll - PiS uzyskuje w Parlamencie Europejskim 24 mandaty, Koalicja Europejska 22 mandaty, a po 3 mandaty Wiosna i Konfederacja.
- Zrobili wyniki poniżej oczekiwań przy sporych nakładach. Popełnili błąd, że poszli sami. Popełnili błąd, że nie dołączyli do Koalicji Europejskiej - mówiła Interii o wynikach Lewicy Razem i Wiosny Biedronia Barbara Nowacka. Więcej czytaj tutaj
PE: Frekwencja w wyborach do PE wyniosła 50,5 proc.
Europejska Partia Ludowa otrzyma 180 mandatów, Socjaliści i Demokraci 152, liberałowie 108, Zieloni 67, a EKR 61 - to wstępny podział miejsc w Parlamencie Europejskim oparty na niepełnych jeszcze danych i sondażach exit polls.
Jak wynika z sondażowych wyników late poll opublikowanych przez TVN24 - PiS umacnia się na prowadzeniu uzyskując 43,1 proc. KE - 38,4, Wiosna 6,7 proc. a Konfederacja 6,2 proc.
Wiceszef frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR) w PE Hans Olaf Henkel opowiedział się w niedzielę przeciw kandydaturom lidera Europejskiej Partii Ludowej (EPL) Manfreda Webera i lidera socjalistów Fransa Timmermansa na szefa Komisji Europejskiej.
Henkel zaznaczył, że Timmermans wykorzystywał rolę kandydata wiodącego, by uzyskać dobry wynik w wyborach w Holandii.
Europoseł EKR liczy, że podczas wtorkowego szczytu UE w Brukseli unijni liderzy podejmą decyzję dotyczącą wyboru dobrego kandydata na szefa Komisji Europejskiej. Kandydata - jak dodał - który pchnie Europę "do przodu".
Powiedział też, że jest szczęśliwy, iż "prawicowi ekstremiści" nie zdobyli w wyborach tak dobrego wyniku, jak się spodziewano.
Litwa: Z przypadających jej 11 mandatów w Parlamencie Europejskim najwięcej - trzy - zdobyli opozycyjni konserwatyści Związek Ojczyzny - Litewscy Chrześcijańscy Demokraci (TS-LKD) - wskazują prawie pełne wyniki niedzielnego głosowania.
Po dwa mandaty przypadły rządzącemu ugrupowaniu Litewski Związek Rolników i Zielonych (LVZS) oraz Litewskiej Partii Socjaldemokratycznej (LSDP).
Trzy ugrupowania zdobyły po jednym mandacie: Partia Pracy (PP), Akcja Wyborcza Polaków na Litwie - Związek Chrześcijańskich Rodzin (AWPL-ZChR) i Litewski Ruch Liberałów.
Jeden mandat wywalczył też komitet społeczny posłanki Auszry Maldeikiene.
"Uśmiech przez zaciśnięte zęby". O nastroju i emocjach w sztabie wyborczym Koalicji Europejskiej pisze Łukasz Szpyrka.
"Wyższą niż kiedykolwiek frekwencją Węgry dowiodły, że są europejskim narodem, europejskim krajem, w Europie jest nasze miejsce, Europa jest także naszą ojczyzną i dlatego chcemy ją zmienić" - powiedział na wieczorze wyborczym Fideszu premier Węgier Viktor Orban.