Reklama

W przyszłym Parlamencie Europejskim może powstać nowa frakcja prawicy

W PE po przyszłorocznych wyborach może powstać nowa frakcja prawicowa. Wraz z wyjściem Wielkiej Brytanii z UE frakcja EKR, do której należy PiS, znacznie się zmniejszy. Według nieoficjalnych informacji PiS prowadzi rozmowy na temat możliwości utworzenia nowej grupy.

Informacje takie podał m.in. włoski dziennik "La Repubblica". Napisał, że w PE podejmowane są próby utworzenia nowej frakcji konserwatywnej pod wodzą PiS, który chce namówić (premiera Węgier Viktora) Orbana, żeby opuścił Europejską Partię Ludową (EPL). Negocjacje z nimi prowadzą włoskie partie - Liga i Ruch Pięciu Gwiazd. Według innych spekulacji medialnych PiS rozważa również znalezienie się w przyszłym PE we frakcji Europejskiej Partii Ludowej.

Informacje dot. nowej frakcji potwierdza jeden z europosłów zajmujących wysokie stanowisko w PE. "Rzeczywiście, rozmowy się toczą w tej sprawie z kilkoma partiami. Trudno dziś przesądzać, jaki będzie wynik, ale niektóre z tych rozmów są bardzo obiecujące. W PE mogłaby powstać nowa, silna frakcja prawicowa" - mówi PAP parlamentarzysta.

Reklama

Europoseł Ryszard Czarnecki (PiS) informuje, że w PE toczą się różne rozmowy dotyczące różnych kierunków politycznych. "Bardzo wstępne, a ewentualne porozumienie ws. kształtu grup w przyszłym PE to prawdopodobnie kwestia przyszłego roku" - mówi PAP.

Opcje są dwie

Jak dodaje, dla PiS opcje są dwie - powrót do członkostwa w Europejskiej Partii Ludowej albo znaczące poszerzenie frakcji EKR na prawicy.

"Przypomnę tylko dwa fakty. W przeszłości, w pierwszej kadencji PE po wejściu Polski do UE, byliśmy wraz z Ligą, wtedy jeszcze nazywała się Ligą Północną, w jednej frakcji - Unii na rzecz Europy Narodów. Po drugie, wszyscy europosłowie PiS poparli kandydata Ruchu Pięciu Gwiazd na wiceprzewodniczącego PE. Było to jesienią ubiegłego roku. W starciu między posłanką reprezentującą FDP, czyli niemieckich liberałów, a przedstawicielem Ruchu Pięciu Gwiazd wszyscy europosłowie PiS, zgodnie z ustaleniami, głosowali na Włocha" - zaznaczył. Dodał, że współpraca PiS z tymi dwiema włoskimi partiami zawsze się dobrze układała.

"Oczywiście trudno oceniać, co będzie w przyszłości. To tylko jeden ze scenariuszy. Nie można też wykluczać, że PiS stałby się członkiem frakcji Europejskiej Partii Ludowej" - zaznaczył.

Obecnie trzonem frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR) są Brytyjczycy (21 członków) i Polacy (18 członków).

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w maju 2019 roku.

Z Brukseli Łukasz Osiński

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy