Reklama

W czwartek premier Mateusz Morawiecki spotka się z szefem Rady Europejskiej

Na czwartek w Brukseli zaplanowano spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z szefem Rady Europejskiej Charlesem Michelem - wynika z opublikowanego na stronach Rady Europejskiej kalendarza spotkań Michela.

Charles Michel rozpoczął w poniedziałek dwutygodniowy maraton rozmów z przywódcami unijnymi w sprawie nowego, wieloletniego budżetu UE. Jego służby prasowe zapowiedziały kilkanaście spotkań na najbliższy tydzień w Brukseli.

W czwartek Michel spotyka się też z premierem Bułgarii Bojko Borisowem, premier Danii Mette Frederiksen, premier Finlandii Sanną Marin oraz premierem Czech Andrejem Babiszem.

Spotkanie z premierem Morawieckim zaplanowano na godz. 20.

Przewodniczący Rady Europejskiej konsultował się wcześniej w sprawie budżetu UE z wysłannikami premierów i postanowił zwołać na 20 lutego nadzwyczajny szczyt w tej sprawie. Przedtem źródła unijne podkreślały, że zdecyduje się na taki krok tylko wtedy, gdy będzie szansa na porozumienie.

Reklama

Niezależnie od tego trwają rozmowy między przywódcami poszczególnych krajów. W ubiegłym tygodniu polski premier był w Berlinie, gdzie spotkał się z kanclerz Angelą Merkel. "Przewodniczący Rady Europejskiej zwołał spotkanie Rady na 20 lutego, ale zgodziliśmy się z panią kanclerz, że to będzie bardzo trudna Rada, że to będą bardzo trudne negocjacje, można powiedzieć - przedbiegi do rozpoczęcia negocjacji" - mówił Morawiecki.

Państwa UE są mocno podzielone w sprawie wielkości unijnej kasy, a rozmów nie ułatwia wyjście z UE Wielkiej Brytanii, jednego z głównych płatników. W czasie poprzednich negocjacji, które dotyczyły budżetu na lata 2014-2020, do zawarcia porozumienia potrzeba było kilku szczytów.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy