Reklama

Turcja domaga się pieniędzy od Unii Europejskiej

Turcja domaga się pieniędzy od Unii Europejskiej. Prezydent Recep Tayyip Erdogan oskarżył Unię o niewypełnienie zobowiązań finansowych umowy mającej na celu powstrzymanie napływu do Europy migrantów z Syrii.

Porozumienie zawarte w marcu tego roku przez Ankarę i Brukselę przewiduje, że syryjscy uchodźcy, którzy przedostaną się przez Morze Egejskie do Grecji, będą przekazywani z powrotem Turcji.

W zamian Unia Europejska zobowiązała się płacić temu krajowi za każdego odesłanego migranta. Umowa przewiduje również zniesienie obowiązku wizowego dla obywateli tureckich wjeżdżających do UE.

Erdogan oskarża UE

Prezydent Erdogan twierdzi, że z przewidzianych umową 3 miliardów dolarów, Unia zapłaciła miliard, lub najwyżej dwa. W niemieckiej telewizji ARD oskarżył władze unijne o nieuczciwość.

Reklama

"W Turcji przebywa obecnie 3 miliony Syryjczyków i Irakijczyków" - mówił Recep Erdogan. Ocenił, że koszt utrzymania ich przez jego kraj to około 12 miliardów dolarów.

Wprawdzie Bruksela zapowiedziała w ubiegłym miesiącu otwarcie nowego rozdziału w negocjacjach w sprawie członkostwa Turcji w UE, jednak zdaniem komentatorów na wykonanie umowy migracyjnej mają wpływ represje zastosowane przez tureckiego prezydenta po nieudanym zamachu stanu w tym kraju 15 lipca.

Jednym z powodów jest też poparcie prezydenta Erdogana dla idei przywrócenia kary śmierci.

Według szacunków, w Turcji zatrzymano ponad 13 tysięcy osób. Wśród nich sędziów, urzędników i nauczycieli.

Informacyjna Agencja Radiowa

Reklama

Reklama

Reklama