Reklama

Szczerski i von der Leyen rozmawiają o przyszłej współpracy

Krzysztof Szczerski spotkał się w środę w Brukseli z przyszłą szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. "Rozmawialiśmy o przyszłej ewentualnej współpracy i planach formowania przyszłej KE" - powiedział w rozmowie z PAP polski kandydat na komisarza.

W ciągu najbliższych dni w Brukseli przyszła szefowa Komisja Europejskiej Ursula von der Leyen spotka się nieoficjalnie z kandydatami na komisarzy. Mają to być krótkie, nieformalne spotkania zapoznawcze. W środę rozmawiała m.in. z kandydatem zgłoszonym przez polski rząd, obecnie szefem gabinetu prezydenta RP Krzysztofem Szczerskim.

"Rozmawialiśmy o współpracy i planach formowania przyszłej Komisji Europejskiej. Na tym etapie nie mogę dzielić się żadnymi szczegółami, bo to kwestia pani przewodniczącej, która ma cały cykl tych spotkań; to etap formowania składu KE, pani przewodnicząca spotyka się z osobami, które zostały zgłoszone przez poszczególne państwa jako kandydaci na komisarzy" - powiedział PAP Szczerski.

Reklama

Jak dodał, z von der Leyen rozmawiali "o elementach przyszłej ewentualnej współpracy i o tym, jaki jest plan formowania się całej KE". Dopytywany, czy dostał jakąś propozycję, zaznaczył, że te rozmowy toczą się z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego. "To była raczej osobista rozmowa z kandydatem, mówiliśmy raczej o wzajemnych względem siebie oczekiwaniach w razie przyszłej ewentualnej współpracy" - powiedział polski kandydat na komisarza.

Przyszła szefowa KE chce poznać kandydatów

Choć przyszła Komisja Europejska ma ukształtować się już po wakacjach, von der Leyen chce poznać zgłoszonych kandydatów na komisarzy. Spotkania mają odbyć się w Brukseli i mają być krótkie. Rozmowy są nieoficjalne, więc nie zapadną na nich żadne decyzje. Kandydatów do Brukseli zaprosiła sama von der Leyen.

Decyzje co do tego, jakie teki w przyszłej komisji przypadną poszczególnymi kandydatom, mają być podjęte we wrześniu.

Ze źródeł PAP wynika, że von der Leyen w sierpniu odbędzie także szereg innych spotkań - z ekspertami i przedstawicielami brukselskiego korpusu urzędniczego.

Jak dotąd kilkanaście krajów UE w mniej lub bardziej oficjalny sposób zgłosiło swoich kandydatów na komisarzy do nowej Komisji Europejskiej, na czele której stanie na jesieni von der Leyen. Trwają zakulisowe negocjacje w sprawie podziału tek.

Jak wybiera się komisarzy?

Procedura wyboru komisarzy jest ściśle określona. Kraje członkowskie przyjmują w porozumieniu z nowo wybranym przewodniczącym KE listę kandydatów, po jednym z każdego państwa unijnego. Następnie kandydaci prezentują się przed właściwymi komisjami Parlamentu Europejskiego, a potem komisje te obradują za zamkniętymi drzwiami, aby przygotować ocenę wystąpienia oraz kompetencji kandydata. Ocenę przekazuje się przewodniczącemu PE.

W przeszłości zdarzyło się, że negatywna ocena spowodowała wycofanie kandydatury. Cały skład KE, w tym przewodniczący oraz Wysoki Przedstawiciel ds. Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa, musi zostać następnie zatwierdzony przez PE w jednym głosowaniu. Przewodniczący i komisarze po zatwierdzeniu przez europarlament są oficjalnie mianowani przez Radę Europejską, która stanowi większością kwalifikowaną.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama