Reklama

Przełom w rozmowach Unii Europejskiej z Turcją

Unia Europejska i Turcja wznowiły negocjacje w sprawie zniesienia wiz. Utknęły one w miejscu, gdy władze w Ankarze poinformowały, że nie zmienią prawa antyterrorystycznego, czego domagała się Bruksela.

Zniesienie wiz dla obywateli Turcji podróżujących do Wspólnoty to kluczowy element unijno-tureckiej umowy, dotyczącej zatrzymania fali migracyjnej do Europy.

Unijni dyplomaci mówią, że władze Turcji zasygnalizowały gotowość zmiany prawa antyterrorystycznego. "Wcześniej wykluczał to prezydent Erdogan, ale teraz nastrój się zmienił" - powiedział jeden z dyplomatów.

Przełom w rozmowach nastąpił mimo zaognionych relacji na linii Berlin-Ankara, w związku z przyjęciem przez Bundestag rezolucji uznającej masakrę Ormian przez imperium osmańskie za akt ludobójstwa. "To, że rozmowy się toczą jest zachęcające" - przyznał rzecznik Komisji Europejskiej Margaritis Schinas.

Reklama

Mimo wznowienia rozmów wydaje się jednak mało prawdopodobne, by pierwotny termin zniesienia wiz wyznaczony na koniec czerwca został dotrzymany. Wiele wskazuje na to, że dopiero od jesieni obywatele Turcji mogliby podróżować do Unii bez wiz.

Informacyjna Agencja Radiowa
Dowiedz się więcej na temat: Turcja

Reklama

Reklama

Reklama