Reklama

Premier Finlandii: Kraje UE gotowe zgodzić się na powiązanie funduszy z praworządnością

Wygląda na to, że wszystkie kraje Unii Europejskiej są gotowe zaakceptować powiązanie unijnego finansowania z przestrzeganiem rządów prawa - powiedział premier Finlandii Antti Rinne, którego kraj sprawuje obecnie przewodnictwo w Radzie UE.

"Żadne państwo członkowskie, przynajmniej nie wprost, nie sprzeciwia się temu" - przyznał Rinne, zapytany także o stanowisko Polski i Węgier w cyklicznym wywiadzie na antenie publicznego radia Yle.

Swoją opinię uzasadnił postępem w negocjacjach na ten temat, którym przewodzi fińska minister ds. europejskich Tytti Tuppurainen. "Z tego jestem naprawdę zadowolony. Mam nadzieję, że scenariusz z chwili obecnej zostanie zrealizowany" - dodał Rinne, który od czerwca kieruje nowym centrolewicowym rządem Finlandii.

Zapytany, czy ze strony Polski i Węgier są "gwarancje zmiany" prowadzonej polityki, Rinne odparł, że Finlandia jest "za Europą i Europejczykami oraz za wartościami, przy pomocy których można zapewnić stabilizację, pokój i rozwój dobrobytu w Europie". "Nie jesteśmy przeciwko żadnemu z państw w żaden sposób i jest to jasny przekaz dla wszystkich" - podkreślił.

Reklama

Szef fińskiego rządu nie doprecyzował jednak, co miałoby oznaczać powiązanie środków unijnych z praworządnością.

Rządy prawa priorytetem

Fińska półroczna prezydencja w Radzie UE rozpoczęła się w lipcu. Jednym z priorytetów programu Helsinek są kwestie rządów prawa.

W lokalnej prasie zwraca się dużą uwagę na to, że na początku tej prezydencji, w związku z podjęciem tematu praworządności, fińskie władze były atakowane na Węgrzech. Premier tego kraju Viktor Orban w publicznych wystąpieniach mówił, że Finlandia nie może wymagać od innych krajów UE przestrzegania zasad prawa, ponieważ w kraju tym nie funkcjonuje np. Trybunał Konstytucyjny.

W poniedziałek Rinne udaje się z wizytą do Budapesztu oraz do Pragi, gdzie spotka się z Orbanem oraz premierem Czech Andrejem Babiszem.

Z Helsinek Przemysław Molik

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy