Reklama

Nowy szef MSZ chce rozmawiać w sprawie art. 7

"Zwróciłem się do wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa o spotkanie w sprawie uruchomionej przez KE wobec Polski procedury z art. 7 traktatu unijnego" - poinformował w poniedziałek szef MSZ Jacek Czaputowicz. Zaznaczył, że jeszcze nie otrzymał odpowiedzi od wiceszefa KE. Jak się jednak okazuje, spotkanie najprawdopodobniej nie dojdzie do skutku.

"Wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans otrzymał zaproszenie do spotkania z ministrem spraw zagranicznych Jackiem Czaputowiczem, ale nie będzie ono możliwe - jak chciała Polska - w poniedziałek" - podały PAP źródła w Komisji.

Czaputowicz poinformował wcześniej w Sofii, że zwrócił się do wiceprzewodniczącego Komisji o spotkanie w sprawie uruchomionej przez KE wobec Polski procedury z art. 7 traktatu unijnego. Jak zaznaczył chciałby, aby odbyło się ono przy okazji jego przyszłotygodniowej wizyty w poniedziałek w Brukseli.

Reklama

"Wiceprzewodniczący otrzymał zaproszenie ministra spraw zagranicznych i cieszy się z możliwości kontynuowania dialogu. W poniedziałek nie będzie go jednak w Brukseli" - przekazał PAP jeden z urzędników Komisji.

Timmermans ma jednak nadzieję, że do spotkania dojdzie jak najszybciej - dodał rozmówca PAP. Komisja deklaruje chęć ustalenia dogodnej dla obu stron daty.

Ewentualne spotkanie szefa MSZ i Timmermansa po niedawnych rozmowach przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera oraz premiera Mateusza Morawieckiego byłoby kolejną okazją do dialogu Polski i KE w sprawie uruchomionego w ubiegłym miesiącu wobec Polski art. 7 unijnego traktatu.

Czaputowicz przebywa obecnie w Bułgarii. W środę udaje się do Niemiec z oficjalną wizytą. W Berlinie ma się spotkać m.in. z przewodniczącym Bundestagu i szefem niemieckiego MSZ.

Z Brukseli Krzysztof Strzępka

PAP

Reklama

Reklama

Reklama