Reklama

Nowoczesna: Nie możemy iść na wojnę z naszymi przyjaciółmi

W UE jesteśmy partnerem, możemy rozmawiać twardo, obstawać przy swoich słusznych racjach, natomiast nie możemy iść ze wszystkimi na wojnę, a szczególnie z naszymi przyjaciółmi z Unii – podkreślali politycy Nowoczesnej, komentując odpowiedź Polski na zalecenia KE ws. praworządności.

Komisja Europejska poinformowała w poniedziałek, że otrzymała odpowiedzi na wysłane przed miesiącem uzupełniające rekomendacje w procedurze praworządności od Polski. KE zapowiedziała, że będzie teraz z uwagą analizować pismo z Warszawy.

MSZ oświadczyło, że w przekazanej KE odpowiedzi strona polska podtrzymała zastrzeżenia dotyczące prowadzonej wobec Polski procedury. Resort wskazał m.in., że Komisja dokonała oceny aktów prawnych w trakcie toczącego się procesu legislacyjnego.

Do tej kwestii odnieśli się w poniedziałek politycy Nowoczesnej na konferencji prasowej w Sejmie. "Ta odpowiedź nie dziwi, dlatego, że standardy dyplomatyczne pana (ministra spraw zagranicznych Witolda) Waszczykowskiego to standardy związane przede wszystkim z lekceważeniem zagranicznych partnerów i wprowadzaniem ich w błąd" - ocenił polityk Nowoczesnej Paweł Rabiej. "W takim duchu utrzymana jest ta odpowiedź" - dodał.

Reklama

"Jesteśmy coraz bliżej sankcji"

"To jest, niestety, element obrzydzania Polakom UE, mówienia, że jest ona czepliwa, że bez przerwy czegoś od nas chce" - stwierdził Rabiej. Jak wskazał, KE jest organem "zasadnym do tego, aby pytać Polskę o przestrzeganie procedur i reguł praworządności", a inne państwa UE, mają prawo być zaniepokojone sytuacją w naszym kraju.

"Jesteśmy coraz bliżej sankcji i te sankcje będzie na nas nakładała Rada Europejska, czyli nasi partnerzy z innych krajów europejskich" - podkreślił polityk. "Jako Nowoczesna zwracamy uwagę na to, że standardy praworządności w Polsce nie są przestrzegane i apelujemy o refleksję do polskiego rządu w tym zakresie" - dodał Rabiej.

Poseł Nowoczesnej Jerzy Meysztowicz apelował o dialog z UE. "W sytuacji, w jakiej znalazła się Polska, nie możemy dalej prowadzić polityki, którą zapoczątkował pan Waszczykowski" - wskazał. "Jesteśmy partnerem, możemy rozmawiać twardo, obstawać przy swoich słusznych racjach, natomiast nie możemy i nie powinniśmy iść ze wszystkimi na wojnę, a szczególnie z naszymi przyjaciółmi z UE" - dodał.

Wydane 26 lipca rekomendacje dotyczą czterech uchwalonych ustaw, które - zdaniem KE - mogą zwiększyć systemowe zagrożenie dla praworządności w Polsce. Chodzi o ustawę o Sądzie Najwyższym i ustawę o Krajowej Radzie Sądownictwa, które zostały zawetowane przez prezydenta Andrzeja Dudę, oraz o już obowiązujące prawo o ustroju sądów powszechnych i ustawę o Krajowej Szkole Sądownictwa.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Nowoczesna

Reklama

Reklama

Reklama