Reklama

MSZ wzywa przedstawiciela KE w Polsce

W związku z przekazaną Komisji Europejskiej analizą dotyczącą praworządności w Polsce Ministerstwo Spraw Zagranicznych wezwało do złożenia wyjaśnień dyrektora Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce Marka Prawdę - poinformowało MSZ w komunikacie przesłanym PAP.

"W związku z doniesieniami medialnymi dotyczącymi analizy poświęconej sytuacji polskiego wymiaru sprawiedliwości, sporządzonej przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, Ministerstwo Spraw Zagranicznych podjęło kroki w celu wyjaśnienia sprawy" - głosi komunikat MSZ.

Jak poinformowano, Marek Prawda został w czwartek wezwany do złożenia wyjaśnień w MSZ.

Ministerstwo podkreśliło, że ma przynajmniej dwa poważne problemy w związku z dokumentem firmowanym przez Przedstawicielstwo KE w Polsce i jego dyrektora.

"Po pierwsze, zmiany ustrojowe dotyczące Krajowej Rady Sądownictwa są przedstawione w nim pobieżnie, bez należytego zrelacjonowania stanowiska, także wyrażanego publicznie, przez Ministra Sprawiedliwości" - napisano w komunikacie.

Reklama

"Po drugie, w ocenie MSZ ta część dokumentu, która odnosi się do rzekomych 'prześladowań sędziów protestujących przeciwko planowanym reformom' ma charakter jednoznacznie paszkwilancki" - głosi komunikat resortu spraw zagranicznych.

"Niedorzeczne i bezpodstawne zarzuty"

MSZ zaznaczyło, że "oskarżenia zawarte w dokumencie Przedstawicielstwa KE o rzekomej 'bezczynności urzędów państwowych' wobec 'zastraszania przez nieznanych sprawców', 'uszkodzenia opon i hamulców' nie są poparte żadnymi dowodami".

Resort zaapelował do przedstawicielstwa o natychmiastowe przekazanie wszystkich informacji w tej sprawie prokuraturze.

Według MSZ, wobec braku podania źródeł w dokumencie, odpowiedzialność za zawarte w nim twierdzenia spada na Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Warszawie. Ponadto - jak podkreślono w komunikacie - MSZ uważa za niedopuszczalne formułowanie w oficjalnej korespondencji Przedstawicielstwa KE "tak niedorzecznych i bezpodstawnych zarzutów wobec państwa członkowskiego UE".

"Są to działania nierzetelne i nielojalne wobec państwa przyjmującego" - dodało MSZ.

Resort w komunikacie podkreślił, że informacje na temat sytuacji w danym państwie powinny być przygotowane w oparciu o "zasady należytej staranności i obiektywizmu".

MSZ oceniło również, że ujawniony przez media dokument stawia pod znakiem zapytania rzetelność także innych informacji przedstawianych przez Przedstawicielstwo KE, "które są podstawą do licznych w ostatnim czasie zastrzeżeń KE wobec Polski".

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy