Reklama

Kolejna debata o Polsce w PE? Tego chce frakcja Odnowić Europę

Frakcja Odnowić Europę chce, żeby na przyszłotygodniowym posiedzeniu europarlamentu odbyła się kolejna debata na temat stanu praworządności w Polsce. "Kryzys się nasila" - tłumaczy słowacki europoseł Odnowić Europę Michal Szimeczka.

Decyzja w tej sprawie może zapaść w czwartek na posiedzeniu kierownictwa Parlamentu Europejskiego. Jeszcze w środę grupa Odnowić Europę spotyka się z wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej Vierą Jourovą.

"Na naszym dzisiejszym spotkaniu grupy roboczej Odnowić Europę wyjaśniłem, dlaczego powinniśmy usłyszeć najnowsze informacje ze strony KE i Rady UE w sprawie wydarzeń w Polsce na posiedzeniu plenarnym w Strasburgu w przyszłym tygodniu" - napisał Szimeczka na Twitterze.

Poprzedni raz europosłowie debatowali o sytuacji praworządności w Polsce oraz na Węgrzech w połowie stycznia. Przedstawiciele grup politycznych skupiających zdecydowaną większość europosłów mocno skrytykowali wówczas wprowadzane w Polsce zmiany dotyczące sądownictwa. PiS przekonywało, że sądy w Polsce są niezawisłe i wolne.

Reklama

Podpis prezydenta

Spór dotyczący praworządności narasta wraz z przyjęciem nowelizacji ustaw sądowych rozszerzających odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów, którzy kwestionują możliwość orzekania swoich kolegów powołanych przez nową Krajową Radę Sądownictwa. Rząd wskazuje, że rozwiązania te mają zapobiec chaosowi w wymiarze sprawiedliwości, opozycja mówi o jego dalszym upolitycznieniu.

W reakcji na podpisanie we wtorek przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy w tej sprawie KE poinformowała, że analizuje ostateczny tekst noweli i "jeśli zajdzie taka potrzeba Komisja bez wahania podejmie odpowiednie działania".

PAP

Reklama

Reklama

Reklama