Reklama

KE zaniepokojona ruchami rosyjskich wojsk. Nadzwyczajne posiedzenie NATO

Komisja Europejska wyraziła zaniepokojenie ruchami rosyjskich wojsk w pobliżu rosyjsko-ukraińskiej granicy. Rzecznik KE podkreśla, że wszelkie wysiłki dyplomatyczne UE mają teraz na celu uniknięcie eskalacji konfliktu między Rosją i Ukrainą. W związku z zaostrzeniem sytuacji na granicy między państwami w Brukseli zwołano nadzwyczajne posiedzenie Komisji Ukraina-NATO.

Jak powiedział na konferencji w Brukseli rzecznik KE Peter Stano, wszelkie wysiłki dyplomatyczne, podejmowane obecnie w UE, mają na celu uniknięcie eskalacji konfliktu.

- UE, państwa członkowskie, instytucje unijne śledzą rozwój wydarzeń bardzo dokładnie i są poważnie zaniepokojone pogarszającą się sytuacją bezpieczeństwa na wschodzie Ukrainy i ruchami rosyjskich wojsk w pobliżu granicy z Ukrainą, także na nielegalnie anektowanym Krymie - podkreślił.

W Donbasie w ostatnich dniach obserwowana jest eskalacja konfliktu. 

Według strony ukraińskiej Rosja zwiększa liczebność swych wojsk przy granicy. Rosja twierdzi zaś, że strona ukraińska celowo zaostrza sytuację na linii rozgraniczenia sił we wschodniej Ukrainie.

Reklama

Rozmowy NATO-Ukraina

Do siedziby NATO udaje się minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba. Razem z członkami sojuszu ma omawiać zaostrzenie sytuacji bezpieczeństwa przez Rosję wzdłuż ukraińsko-rosyjskiej granicy oraz na tymczasowo okupowanym Krymie oraz wsparcie ze strony Paktu Północnoatlantyckiego dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy - przekazano.

Resort spraw zagranicznych przekazał, że Kułeba ma spotkać się z sekretarzem generalnym Sojuszu Jensem Stoltenbergiem.

Zaznaczono, że posiedzenie jest zainicjowane przez Kijów i odbędzie się w ramach art. 15 Karty o szczególnym partnerstwie między NATO i Ukrainą. Jak dodano, przewiduje on możliwość zastosowania kryzysowego konsultacyjnego mechanizmu, kiedy Ukraina widzi bezpośrednie zagrożenie dla swojej integralności terytorialnej, niezależności politycznej albo bezpieczeństwa.

"Plan dla członkostwa"?

Po raz ostatni artykuł był wykorzystany w 2018 roku, po tym jak na Morzu Czarnym doszło do ostrzelania przez Rosję trzech niewielkich okrętów marynarki wojennej Ukrainy. Atak nastąpił, gdy Ukraińcy próbowali przepłynąć z Morza Czarnego na Morze Azowskie przez łączącą je i kontrolowaną przez Rosję Cieśninę Kerczeńską. Trzy ukraińskie jednostki zostały przejęte, a 24 członków ich załóg aresztowanych.

6 kwietnia o zaostrzeniu sytuacji na wschodzie kraju z sekretarzem generalnym Sojuszu Północnoatlantyckiego rozmawiał prezydent Ukrainy. Wołodymyr Zełenski podkreślił, że NATO to jedyna droga do zakończenia wojny w Donbasie. Zaznaczył, że "prawdziwym sygnałem" dla Rosji byłoby otrzymanie przez Ukrainę Planu na rzecz Członkostwa (Membership Action Plan) w NATO.

Przekaż 1 proc. na pomoc dzieciom - darmowy program TUTAJ

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy