Reklama

KE: 1,5 mln wadliwych maseczek medycznych do utylizacji

Komisja Europejska podjęła decyzję o zniszczeniu 1,5 mln niezdatnych do użycia maseczek medycznych, które wcześniej zostały wycofane z 17 krajów UE i Wielkiej. Brytanii. Maseczki przekazano krajom w ramach unijnego mechanizmu pomocy, jednak odbiorcy zgłosili zastrzeżenia odnośnie ich jakości.

17 państw UE i Wielka Brytania w ramach unijnego mechanizmu wsparcia otrzymało 1,5 mln maseczek medycznych, które miały chronić pracowników służby zdrowia przed koronawirusem. Najwięcej - 616 tys. - przydzielono Polsce. Wątpliwości co do ich jakości po ich dostarczeniu zgłosiła najpierw Polska, a po niej także Belgia i Holandia.

W ubiegłym tygodniu KE postanowiła więc wycofać ze wszystkich krajów 1,5 mln maseczek do czasu wyjaśnienia sprawy.

W przyszłości badana będzie jakość

"Maski zostaną zniszczone, ponieważ nie nadają się do użytku przez pracowników służby zdrowia. Ta decyzja została podjęta po uzgodnieniach z dystrybutorem i producentem" - poinformował we wtorek rzecznik KE Stefan de Keersmaecker.

Reklama

Jak dodał, chociaż Komisja jak na razie zawiesiła dalsze dostawy, obecnie "współpracuje z dostawcą, z którym zawarła umowę, w celu rozwiązania sytuacji w najbardziej odpowiedni sposób".

Poinformował też, że przed przyszłymi dystrybucjami maseczek wśród krajów UE produkty będą przechodziły badania kontroli jakości.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy