Reklama

"Expresso": Polska w silnej grupie negocjatorów planu odbudowy

"Polska znajduje się w gronie silnych państw członkowskich UE podczas negocjowania planu odbudowy gospodarczej, zaprezentowanej pod koniec maja przez Komisję Europejską w związku z pandemią koronawirusa" - pisze w sobotę 6 czerwca największy portugalski tygodnik "Expresso".

Lizbońska gazeta wskazuje, że kluczowymi państwami popierającymi obecny kształt programu odbudowy UE są Francja oraz Niemcy. Ocenia, że zbieżność poglądów z "osią francusko-niemiecką" pozwala państwom takim jak Polska, Włochy i Portugalia mieć wysokie oczekiwania co do ostatecznego kształtu tego planu.

"Expresso" pisze, że Polska może stać się jednym z największych beneficjentów proponowanego przez KE programu, o wartości szacowanej na 750 mld euro.

Powołując się na źródła w portugalskiej dyplomacji, tygodnik podaje, że zdecydowanymi przeciwnikami obecnej wersji planu odbudowy są dwa inne państwa z Europy Środkowo-Wschodniej: Węgry i Czechy. 

Reklama

Ten ostatni kraj, według gazety, przyłączył się w ostatnich dniach wraz z Finlandią do państw tzw. oszczędnej czwórki: Austrii, Danii, Holandii i Szwecji, postulujących oparcie programu pomocowego na kredytach. 

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy