Reklama

Delegacja PE: Polski rząd powinien pamiętać o zastrzeżeniach

"Polski rząd ma prawo przeprowadzać reformę wymiaru sprawiedliwości, powinien jednak wziąć pod uwagę zastrzeżenia, które wyrażają instytucje unijne i organizacje zewnętrzne" - powiedział szef komisji Wolności Obywatelskich PE Claude Moraes, który przebywa w Polsce na misji dot. praworządności.

Delegacja Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (LIBE) przebywa w Warszawie od środy. Europosłowie mają ocenić stan zagrożenia dla rządów prawa i podstawowych wartości UE w Polsce. Delegacja spotkała się m.in. z sędzią Małgorzatą Gersdorf, przewodniczącym KRS Leszkiem Mazurem, ministrem spraw zagranicznych Jackiem Czaputowiczem, przedstawicielami Sejmu i Senatu.

Podczas konferencji prasowej na zakończenie wizyty Moraes podkreślił, że zadaniem komisji jest ocena, czy sądownictwo w Polsce jest w pełni niezależne. "Chcemy ocenić, czy osobno lub łącznie reformy te naruszają zdolność Polski do wdrażania prawa krajowego i unijnego; czy Polska nadal ma w pełni niezawisły system sprawiedliwości" - zaznaczył.

Reklama

Europoseł podkreślił, że "rząd polski ma prawo podążać swoją ścieżka polityczną w reformie sądownictwa". "Jednak jeśli niemal wszystkie zewnętrzne organizacje, instytucje europejskie wyrażają się krytycznie o zmianach i nawet Komisja Europejska mówi rządowi, że wszystkie te reformy razem ograniczają niezawisłość wymiaru sprawiedliwości w Polsce, to w obliczu takiej sytuacji rząd powinien o tym pamiętać" - wskazał.

"Nie pozwolono" na spotkanie z Jarosławem Kaczyńskim

Szef komisji LIBE zapowiedział, że wnioski europosłów z wizyty w Polsce zostaną przedstawione w późniejszym terminie. "Będziemy się teraz zastanawiali nad wnioskami. Nasze główne obawy zostaną później przedstawione" - dodał.

Moares zwrócił uwagę, że delegacji nie udało się spotkać ze wszystkimi, z którymi europosłowie chcieli odbyć dyskusję. "Nie udało nam się spotkać ze wszystkimi, z którymi chcieliśmy się spotkać. Ubiegaliśmy się o spotkanie z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Chcieliśmy spotkać się też z ministrem sprawiedliwości, ale nie pozwolono nam na to. Jeżeli, ktoś odmawia nam spotkania to nie możemy nic z tym zrobić. Spotkaliśmy się natomiast z ministrem spraw zagranicznych. Była to dobra rozmowa" - dodał.

Jak podał MSZ, podczas spotkania szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz powiedział, że liczymy na bezstronną opinię Parlamentu Europejskiego dotyczącą reformy sądownictwa. Jak dodał, każda z instytucji UE ma swoją rolę w procedurze opisanej w Traktacie.

Biuro PE w Polsce poinformowało PAP, że europosłowie spotkali się w środę m.in. z Rzecznikiem Praw Obywatelskich Adamem Bodnarem, b. prezesem Trybunału Konstytucyjnego Andrzejem Rzeplińskim i przedstawicielami Amnesty International. W czwartek europosłowie spotkali się m.in. z liderami Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej i Polskiego Stronnictwa Ludowego - Grzegorzem Schetyną, Katarzyną Lubnauer i Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem, oraz z członkami Krajowej Rady Sądownictwa.

W czwartek po południu delegację Parlamentu Europejskiego przyjęła w SN sędzia Małgorzata Gersdorf, sędzia Dariusz Zawistowski i sędzia Katarzyna Gonera.

Skład delegacji PE

Szefem delegacji jest Claude Moraes (Socjaliści i Demokraci), który kieruje pracami LIBE. W je skład wchodzą też m.in. Frank Engel (Europejska Partia Ludowa), Nathalie Griesbeck (Porozumienie Liberałów i Demokratów na rzecz Europy), Barbara Spinelli (Zjednoczona Lewica Europejska/Nordycka Zielona Lewica), Judith Sargentini (Zieloni), Joelle Bergeron (Europa Wolności i Demokracji Bezpośredniej) i Nicolas Bay (Europa Narodów i Wolności).

Z informacji PE wynika, że komisja ds. wolności obywatelskich uda się w misją na Słowację i Maltę. W tych dwóch krajach eurodeputowani mają się przyglądać kwestii praworządności, korupcji i bezpieczeństwu dziennikarzy. Zarówno na Malcie, jak i na Słowacji doszło bowiem w ostatnim czasie do zabójstwa dziennikarza.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama